Share
Tweet
Share
Send to friend

U indijskoj tvrtki zaposlenici javno ocjenjuju šefove

Tim zaposlenika na čijem je čelu izvršni direktor indijske tvrtke HCL Technologies, Vineet Nayar odlučio je da njihov šef mora raditi na svojim liderskim vještinama.


Maksimalna ocjena za vještine bila je 5, a 80-ak Nayarovih menadžera odlučilo je kako on za svoju sposobnost provedbe projekta zaslužuje 3,6, tj. najnižu ocjenu u tom segmentu. Nadalje, tu su ocjenu, kao i ocjene ostalih 20 direktora, osim Nayara i suradnika mogli vidjeti svi zaposlenici.

Zbog takvog načina provjere zadovoljstva radom, HCL je vjerojatno jedina kompanija na svijetu koja rezultate objavljuje svim zaposlenicima. No, javno vrednovanje menadžera samo je jedan od nekonvencionalnih koraka koji su poduzeti s ciljem postizanja veće demokratičnosti na radnom mjestu.

Nayar objašnjava kako na ovaj način svi zaposleni mogu vidjeti nedostaje li im međusobne potpore, a "u današnje vrijeme kad se zaposleni ulaguju šefovima, mi se trudimo da se direktori počnu ulagivati zaposlenima", objašnjava on.

Inače, u Indiji je privući zaposlenike i znati ih zadržati najveći izazov poslodavaca, a HCL je relativno kasno krenuo u utrku za radnike. Međutim rezultati ove ideje bili su vidljivi u kratkom roku. Tako se stopa osipanja zaposlenika sa 20,4% smanjila na 17,2% što u kompaniji smatraju uspjehom, jer mladi inženjeri u Indiji ne poštuju korporativnu kulturu i brzo napuštaju poslodavce u potrazi za što boljom plaćom.

Osim ocjenjivanja Nayar je pokušao ubrzati i procese zadovoljavanja potreba zaposlenika, zbog čega se čak 7 sati tjedno bavi odgovaranjem na pitanja i primjedbe zaposlenih. Zaposlenici mu se mogu obratiti s bilo kakvim problemom, a postavljeni topic na intranetu mogu zatvoriti samo oni, kada smatraju da je njihov problem riješen.

Iako su mnogi zaposleni mislili kako ova ideja neće zaživjeti, s vremenom su počeli vjerovati sustavu, a potrebno je napomenuti kako niti jedan prigovaratelj nije kažnjen, a menadžerima zbog loših ocjena nisu ukinute uobičajene povlastice.

Nayarova ideja o ocjenjivanju nadređenih brzo je odjeknula u poslovnom svijetu, zbog su velike svjetske kompanije počele proučavati njihov sustav poslovanja, a studiju su počeli provoditi i profesori sa harvardske poslovne škole. (V.K.)

Izvor:
manager.hr

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.