Share
Tweet
Share
Send to friend

Promijenio sam posao i sad mi je žao

Promijenili ste posao očekujući, naravno, da idete na bolje radno mjesto. No ovdje radite već dva mjeseca i primjećujete da niste zadovoljni. Zapravo, nedostaje vam bivši posao.

Promijenio sam posao i sad mi je žao

Nije neobično da vam u prvim mjesecima novog nedostaje bivši posao. U razdoblju prilagodbe na novu radnu sredinu s tom se vrstom nostalgije susreće velik broj ljudi. No, ako osjećaj nezadovoljstva potraje dulje od šest mjeseci, vrijeme je da se ozbiljno pozabavite tim problemom.

Jeste li samo nostalgični?

Vjerojatno jeste. Neka svjetska istaživanja pokazuju kako je ovaj problem prisutan kod čak jedne četvrtine zaposlenika koji su nedavno promijenili posao. Postoje i ekstremni slučajevi, kada zaposlenici svoju odluku požale nakon svega par dana!  

Promjena posla, baš kao i bilo koja druga promjena u životu (selidba, završetak školovanja i sl.) sa sobom nosi brojna propitivanja, sumnje i analize. Ovo su samo neke od misli koje vam mogu proći glavom:

  • Bilo mi je bolje na starom poslu.
  • Ovo nije kako sam zamišljao.
  • Jesam li zaista pogriješio?

Propitivanja ovakve vrste su normalna. Dobra je vijest što nakon nekoliko mjeseci obično prestanu.  

Potrebni su mjeseci ili godine da biste naučili kako kompanija funkcionira

Sada vam sve djeluje kaotično ili nezanimljivo, no potrebno je uložiti puno vremena kako biste u potpunosti razumijeli kako funkcionira tvrtka u kojoj radite. Možda i nekoliko godina! To vas ne smije obeshrabriti - upravo suprotno, aktivirajte svoju znatiželju i okupirajte misli svojim novim poslom. Manje ćete misliti na stari.

Ovo ne odgovara informacijama koje sam dobio

Informacije koje ste dobili na razgovoru za posao možda su tek grubo definirane smjernice dok poslovna praksa otkriva niz detalja i specifičnosti koje naprosto morate shvatiti 'u hodu'. Uostalom, koliko bi razgovori za posao trajali kada bi poslodavci kandidate informirali o svim detaljima i specifičnostima posla?

Pokažite interes za svoj novi posao

Ponekad stvari naprosto nisu onakve kakvima se čine. Ako ste trenutno nezadovoljni, preuzmite aktivniju ulogu. Razgovarajte s kolegama i postavite im što više pitanja iz kojih ćete saznati kakavi su ciljevi tvrtke, kakva je priroda njihovog posla te mogu li vam pomoći u savladavanju novih zadataka. Drugim riječima, sami sebe pokušajte zainteresirati za posao koji ste prihvatili.

Radom do povoljnijih uvjeta

Pokažite da možete savladati zadatke koji su vam dodijeljeni, a istovremeno proučavajte stvari oko sebe i upoznajte strukturu tvrtke. Možda shvatite da biste voljeli ostati ovdje, ali raditi drugačiji posao? Kakve su mogućnosti za to? Dokažite se u postojećim zadacima i stvorite temelj za pregovore u budućnosti.  

"Odlučio sam. To nije to. Želim otići."

Ako vas ništa ne može motivirati da ostanete na svom novom poslu, uzmite u obzir nekoliko važnih činjenica:

  • pronađite drugi posao prije nego što napustite ovaj 
  • svoju odluku poslodavcu objasnite obzirno i pristojno – istaknite kako se jednostavno 'niste našli' u ovom poslu, ali zahvalite mu na pruženoj prilici (pritom nemojte zaboraviti da i njega stavljate u nezgodnu situaciju jer sada mora ponavljati selekcijski postupak ili ponovo kontaktirati ljude koje je zbog vas isključio iz užeg izbora)
  • prisjetite se selekcijskog postupka i informacija koje ste dobili te sastavite listu pitanja koja biste ubuduće mogli postaviti tijekom razgovora za posao i informirati se na vrijeme (kako vam se ne bi dogodila slična pogreška) 

(M.M.)

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.