Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako se nositi sa šefovim 'vikend mailovima'

Gotovo dvije trećine zaposlenika kaže da im šefovi šalju mailove vikendom i očekuju odgovor, pokazalo je jedno američko istraživanje iz 2011. godine, provedeno na više od 500 ispitanika.

Kako se nositi sa šefovim 'vikend mailovima'

Pitanje postavljeno u istraživanju bilo je vrlo jasno: Šalje li vam šef poslovne mailove tijekom vikenda i zatim očekuje odgovor? Manje od 37% ispitanika odgovorilo je ‘Nikad’, njh 33% istaknulo je kako se to događa ‘Često’, a 30% ispitanika navelo je kako se to događa ‘S vremena na vrijeme’.

Što učiniti s vikend mailovima?

Robert Hellmann, stručnjak za upravljanje karijerom u Five O’Clock Club konzultantskoj tvrtki, kaže da rješenje ovisi o konkretnoj situaciji. Ako ste novi na poslu, savjetuje da je najbolje odmah odgovoriti: “Kada ste na novom radnom mjestu morate se poistovjetiti s poslom” objašnjava, “barem prvih šest mjeseci.” Do tada ćete uspostaviti ugled.

Nadalje, proučite kulturu poslovanja tvrtke u kojoj radite i prirodu zahtjeva svog šefa. Većina zaposlenika zna procijeniti treba li odgovoriti odmah.

Druga je mogućnost, predlaže Hellmann: odgoditi odgovor na par sati. “To će smanjiti pritisak”, kaže. Ipak, ukoliko uspoređujete bilješke s kolegama i doznate da su svi ostali odgovorili odmah, učinite i vi to.

Ukoliko planirate biti daleko od interneta, možete svome šefu dati na znanje da nećete biti dostupni.

A evo i jednog savjeta za poslodavca: “Ako doista ne morate slati mail vikendom, nemojte to raditi. Radije sastavite skicu i kliknite ‘Pošalji’ u ponedjeljak ujutro. Zaposlenicima treba vrijeme za odmor i privatnost. Vikend je vrijeme kada se puni energija. Ako od zaposlenika očekujete da uvijek budu na oprezu, smanjujete njihovu produktivnost.

Izvor: Forbes

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.