Share
Tweet
Share
Send to friend

17 načina kako biti sretniji (na poslu)

Uživati u onome što radite nije teško. Samo treba slijediti nekoliko jednostavnih pravila.

17 načina kako biti sretniji (na poslu)

Evo nekoliko savjeta koji će vam olakšati radnu svakodnevicu: 

1) Nemojte se uspoređivati s drugima 

Svatko je karijeru započeo na drugačiji način i svi smo mi različiti. Potpuni je gubitak vremena uspoređivati se s drugima jer ne znate kako su počeli i kamo će ih njihov put odvesti. Koncentrirajte se na sebe, svoje ciljeve i vlastito poimanje sreće. Ponekad nam se čini da su drugi na boljoj poziciji ili sretniji od nas, no pitanje je bismo li se mi na njihovom mjestu osjećali jednako tako. 

2) Nemojte se uzrujavati oko stvari na koje ne možete utjecati

Ovo je vrlo važno. Kada shvatite da neke stvari jednostavno ne ovise o vama, eliminirate velik dio stresa iz svog života. Ne možete promijeniti karakter svog šefa, utjecati na tržište i ponašanje drugih ljudi. Ono što možete kontroilirati su vaše vlastite misli i postupci. Radite najbolje što možete prvenstveno radi sebe, nikada radi drugih. 

3) Dobro upoznajte granice vlastitog karaktera 

Vaše ponašanje na poslu mora biti primjereno, ali nikada nemojte gaziti vlastita načela u ime posla, posebno ako vam to izaziva izrazitu nelagodu. Posao nije bitniji od vas i vašeg unutarnjeg mira. Uvijek pokušajte smisliti kako odraditi posao na najbolji mogući način, ali da pritom ne 'ubijate' vlastitu osobnost i vrijednosti do kojih držite. U životu ćete promijeniti barem nekoliko poslodavaca i svaki od njih biti će različit – zato je toliko važno ostati doslijedan sebi. 

4) Nemojte se obvezati na ono što ne možete izvršiti

Pozitivno je što imate entuzijazma i što ste marljivi, ali nemojte davati obećanja ako unaprijed znate da zadatak ne stignete izvršiti na vrijeme ili da će zbog toga trpjeti vaš primarni posao. Na taj način samo ćete razočarati one koji od vas imaju određena očekivanja i osjećat ćete se loše. 

5) Svi imaju jednak broj radnih sati na raspolaganju 

Svaki put kad vam se čini da ste 'kratki s vremenom' i kad se počnete žaliti zbog toga, sjetite se da imate na raspolaganju točno onoliko vremena koliko i svi drugi kolege. Možda naprosto morate drugačije organizirati svoje radno vrijeme. Poradite na tome. 

6) Ne shvaćajte sami sebe tako ozbiljno

Naučite se smijati vlastitim manama, to će vas učiniti sretnijom osobom i ugodnijim društvom. Nitko od nas nije robot, svi imamo svoje mane i radimo propuste. Priznajte ponekad da ste pogriješili ili zatražite savjet. Uredu je ne znati sve.

7) Više sanjarite 

Dozvolite mislima da odlutaju, čak i na radnome mjestu. Najbolje poslovne ideje rađaju se u takvim trenutcima, a ne pod pritiskom rokova ili na točno zakazanim brainstorm sastancima. 

8) Ne zamarajte se mržnjom, nije vrijedno spomena

Sjećate li se onog profesora iz osnovne škole koji vas je nepravedno ocijenio? I kako ste se tada osjećali? Vjerojatno ne. Mržnja i bijes emotivne su reakcije koje troše energiju i narušavaju zdravlje. Ako se događa nešto loše i možete to promijeniti, učinite tako.  Ako ste bespomoćni, jednostavno se potrudite ignorirati cijelu priču. Sitna podmetanja na poslu u pravilu su nevrijedna vašeg vremena i truda, pustite sitne duše da se vesele i okrenite glavu na drugu stranu. Vrijedite puno više. 

9) Pomirite se s vlastitom prošlošću 

Možda ste ranije u karijeri učinili neke ozbiljnije propuste. Ljudski je pogriješiti. Izvucite pouku iz te priče i krenite dalje. Što prije vi sami krenete dalje, to će prije i vaši suradnici ili nadređeni zaboraviti da se tako nešto uopće dogodilo. 

10) Ne pokušavajte pobiti svaki argument 

Neke bitke jednostavno treba preskočiti, a s nekim je ljudima naprosto lakše izaći na kraj ako ih ostavite u uvjerenju da su u pravu. Nije bitna pobjeda, već ono što vi ili ljudi oko vas planiraju učiniti sljedeće. 

11) Zapamtite, samo ste vi odgovorni za svoju sreću 

Ako se cijelo vrijeme osjećate prazno i loše, to je vaša krivica. Ako vas postojeći posao frustrira možda je vrijeme da počnete razmišljati o promjeni ili se barem potrudite izvući najbolje što možete iz ovoga što trenutno imate. 

12) Ako se više smijete, sve je puno lakše 

Uvijek nađite razlog za smijeh. Kada primjetite da vam neka situacija počinje kvariti raspoloženje, najprije pokušajte okrenuti na šalu. Uspjet ćete u više slučajeva nego što mislite, a onda će i cjelokupna situacija djelovati mnogo bezazlenije nego što se isprva činilo. 

13) Ne rasipajte dragocjenu energiju na tračanje 

Prije nego što počnete pričati o nekome, bilo bi dobro da sami sebi odgovorite na četiri pitanja:

  • Je li priča koju želite ispričati istinita?
  • Je li pozitivna?
  • Je li bitna?
  • Želim li da netko govori nešto slično o meni? 

14) Što drugi misle o vama nije vaša stvar

Ne možete čitati misli i ne možete udovoljiti svima. Zapravo, nikada sa sigurnošću ne možete reći što drugi misle o vama, čak i ako se intenzivno s njima družite ili ih smatrate dobrim kolegama/prijateljima. Potpuni je gubitak vremena razmišljati o tome što o vama misli netko drugi. Radite na svojim kvalitetama, ali prihvatite da će uvijek postojati zlobnici kojima nikada ništa neće biti dovoljno dobro. To je problem tih ljudi, ne vas. 

15) Zapamtite, koliko god je situacija loša, neizbježno će se promijeniti 

Ništa ne ostaje isto, sve se mijenja i ono što vas sada toliko muči, već će sutra prestat biti problem (ili barem u bliskoj budućnosti). U trenutcima kada vas uhvati strah ili očaj pokušajte se kocentrirati na razmišljanje o potencijalnim rješenjima. Ne dozvolite vlastitim mislim da se vrte u krug, budite kreativni i razmišljajte o izlazu iz nezgodne situacije. 

16) Kritiziranje kolega nije korisno niti pristojno 

Razmislite o sljedećem: odrastao čovjek na poslu provede otprilike trećinu svoga života. Zašto biste sredinu, u kojoj provodite toliko vremena, 'trovali' negativnim mislima, napetostima i stresom? Koncentrirajte se na lijepe stvari koje vam posao donosi, promislite o tome što ste sve ovdje naučili, kakve ste lekcije savladali – postavite si nove izazove ako osjećate da 'tapkate na mjestu', pokrenite se, ali nemojte misliti da ćete se osjećati bolje tek ukoliko se vaša okolina pokrene ili promijeni. Sve počinje s vama. 

17) Bez obzira na sve, uvijek vjerujte da najbolje tek dolazi 

Kaže se da nikad nije kasno za novi početak i to je istina. Nemojte zaboraviti na svoje (mladenačke) snove, ambicije, želje. U životu puno puta promijenimo prioritete ili ciljeve, a ponekad moramo dozvoliti i da nas neke stvari ugodno iznenade. Budite otvoreni za sve opcije – za nikoga od nas ne postoji jedan put kojim moramo ići.

Istražujte svijet oko sebe i testirajte vlastite mogućnosti – počnite s malim stvarima. Svaki put kad osjećate da se 'vrtite u krug' pokušajte u svoju svakodnevicu unijeti barem jednu manju promjenu koja će predstavljati odmak od rutine. I male stvari su dovoljne da potaknete velike i pozitivne promjene u svome životu :) 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.