Share
Tweet
Share
Send to friend

Nagrada za novinare koji su oslobodili dvije tisuće robova

Oko godinu dana istraživački tim novinara američke agencije Associated Press radio je na seriji priča o robovskoj radnoj snazi koja radi u ribarskoj industriji u jugoistočnoj Aziji.

Nagrada za novinare koji su oslobodili dvije tisuće robova

Želja im je bila američkoj javnosti pokazati da je dobar dio morskih delicija koje oni kupuju u američkim supermarketima i jedu u američkim restoranima "začinjen" velikom količinom ljudske patnje.

Posao je bio delikatan i naporan, ali je tim AP-a na kraju uspio razotkriti u kojoj se mjeri u tom dijelu Azije u ribarstvu i ribarskoj industriji koristi robovska radna snaga koja prisilno radi bez ikakvih prava, a u velikom broju slučajeva i bez plaće, piše Večernji list. Novinari su slijedili putove morskih delicija koje su ovi ulovili i obradili ti suvremeni robovi sve do stolova u Sjedinjenim Državama i Europi.

Put ih je prvo doveo do jednog zabačenog indonezijskog otočića na kojem su zatekli velik broj ribara iz Mijanmara koji su godinama radili kao robovi. Osmorica od njih bila su zatvorena u kaveze jer su izrazili želju da idu kući. Šaka riže jedina su hrana koju su dobivali. Radili su i po 22 sata dnevno, a pili prljavu vodu u kojoj se prala riba.

Novinari su na kraju uspjeli dokumentirati satelitskim praćenjem i u stopu slijediti jednu veliku pošiljku ribe s toga otoka. Brod je najprije pristao u jednu luku u Tajlandu, a riba je ondje utovarena na kamione, koji su je tijekom noći razvozili do hladnjača i tvornica za obradu ribe. Od američke carinske službe dobili su podatke da više tih tvornica izvozi u SAD i Europu. Tu prerađenu ribu iz Tajlanda prodavali su brojni veliki trgovački lanci u Europi i SAD-u pa nije isključeno ni to da je dio završio i na policama trgovina u Hrvatskoj.

Otkrili su i to da robovska radna snaga radi i u industriji ribljih prerađevina u Tajlandu. Tu su u robovskom odnosu radile cijele obitelji, uključujući djecu, čak i toliko malenu da su morala stajati na stolcima kako bi mogli raditi za pultom. Posao je bio tegoban – čistili su škampe i kozice. Za to nisu bili plaćeni niti su iz tih pogona mogli pobjeći.

Ovaj tegobni novinarski rad okrunjen je najljepšom nagradom – više od dvije tisuće robova iz Mijanmara, Laosa i Kambodže, ali i iz Tajlanda, oslobođeno je te im je omogućeno da dobiju putovnice i avionske karte za povratak kući. Novinari AP-a zapisali su njihove tragične priče – određen broj njih robovao je godinama, a jedan čovjek iz Mijanmara rob je bio pune 22 godine. Dignuta je velika prašina na međunarodnoj razini, a rezultat toga je da uvoznici ribljih prerađevina iz SAD-a sada više ne žele kupovati proizvode na kojima su radili robovi. Za svoj rad novinari su dobili Pulitzerovu nagradu za služenje javnosti, koja je najprestižnija kategorija te stotinu godina stare novinarske nagrade.

Fotografija: Flickr

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.