Share
Tweet
Share
Send to friend

Što će biti s minimalcem?

Vlada do kraja ove godine mora donijeti Uredbu o visini minimalne plaće za 2017. Sindikati traže njezin rast za više od 20 posto, sa sadašnjih 3.120 kuna bruto na 3.800 kuna. Poslodavci, osobito oni iz tekstilnog i drvnog sektora na to se hvataju za glavu.

Što će biti s minimalcem?

Kad bi se prihvatio sindikalni zahtjev, radnici koji rade za minimalac dobili bi u neto iznosu oko 550 kuna više nego sada.

Glavni argument sindikata je to što će reforma poreza na dohodak osjetno povećati najviša primanja dok oni s najnižim plaćama neće dobiti ni kune više. Time bi još više porasla nejednakost u društvu. 

Sindikalisti uz to podsjećaju kako su vladajući za vrijeme izborne kampanje obećali povećati minimalnu plaću.

"Sve su stranke to najavljivale u kampanji. Tražimo da ona minimalno bude 3.800 kuna bruto kako bi se izjednačila s iznosom neoporezivog osobnog odbitka. Tako će i oni s najnižim primanjima ipak nešto osjetiti poreznu reformu", rekao je za tportal Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).

Podsjeća kako je Zakon o minimalnoj plaći kao cilj postavio njezino postupno povećanje na 50 posto prosječne plaće. Trenutačno je minimalac u Hrvatskoj na oko 40 posto prosječne bruto plaće.

Novosel očekuje kako će pregovori s Vladom, odnosno ministrom rada Tomislavom Ćorićem i poslodavcima početi ovaj ili sljedeći tjedan. Poučen prijašnjim iskustvima, predviđa rovovsku bitku.

U Hrvatskoj svaki deseti radnik radi za minimalnu plaću. Najviše ih je u tekstilnoj i drvnoj industriji.

Ivica Cerovečki, vlasnik krapinske Kotke, jedne od najvećih tekstilnih firmi s više od 600 zaposlenih, smatra kako bi povećanje minimalca na 3.800 kuna bruto uništilo sektor.

"Ja to doživljavam kao prvoaprilsku šalu. Radno intenzivne i niskoakumulativne gospodarske grane to ne bi preživjele. Slažem se kako se plaće trebaju povisiti, ali onda treba sniziti poreze i doprinose. U tekstilu i koži sad radi oko 18.000 ljudi, za dvije godine uz takvo povećanje troškova plaće ne bi ih ostalo više od pet tisuća. Bio bi to pomor kožarske, tekstilne, gumarske i drvne industrije", uvjeren je Cerovečki.

Zdravko Jelčić, predsjednik Uprave požeškog Spin Vallisa, proizvođača namještaja s više od 400 zaposlenih, podržava povećanje dohotka, ali traži velik oprez pri takvom koraku.

"Moramo mudro i pragmatično vidjeti je li bolje sačuvati radna mjesta s nižom minimalnom bruto plaćom ili povećati plaće i izgubiti radna mjesta. Ja jesam za povećanje dohotka jer gubimo radnu snagu. Mladi ljudi nam odlaze u Irsku i Njemačku. Ali u privatnom sektoru, gdje nemaš previše prostora, koji je već opterećen to je vrlo problematično pitanje. Treba jako pažljivo i odmjereno raditi na tome", istaknuo je Jelčić. 

Opasno je neodgovorno se igrati minimalcem

Prije odluke o visini minimalne plaće nužno je napraviti analizu učinaka na najranjivije sektore i zaposlenike, upozoravaju i stručnjaci. 

Danijel Nestić s Ekonomskog instituta u Zagrebu naglašava kako minimalac ima važne regionalne učinke. Najosjetljivije industrije najviše su koncentrirane u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, u kojoj su prosječne plaće znatno niže od prosjeka Hrvatske.

"Dio ovih industrija izvoznog je karaktera i troškovi rada važna su komponenta konačne cijene proizvoda, pa time i konkurentnosti. Izrazito povećanje minimalne plaće ove bi industrije moglo dovesti u problem i rezultirati smanjivanjem zaposlenosti. S druge strane minimalna plaće važan je element zaštite dostojanstva radnika i sprečava neprimjereno nisku cijenu rada. Dakle, u tom skupu različitih učinaka minimalne plaće treba odrediti njezinu primjerenu razinu, a konzultacije Vlade, sindikata i poslodavaca temeljene na argumentima i analizi mogućih učinaka čine najbolji mehanizam za to", izjavio je Nestić za tportal.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.