Share
Tweet
Share
Send to friend

Planirate otići u Irsku? Ponesite barem 2000 eura, trebat će vam!

Slobodna Dalmacija donosi reportažu iz Corka, nove hrvatske kolonije u Irskoj.

Planirate otići u Irsku? Ponesite barem 2000 eura, trebat će vam!

Njemačka više nije toliko zanimljiva kao što je bila prijašnjih desetljeća međutim, avioni za Irsku doslovno su puni, a leti se iz svih dijelova Hrvatske. Tako su i novinari Slobodne Dalmacije krenuli put Corka, grada simbola irskog otpora i tehničkog napretka, kako bi iz prve ruke čuli priče građana Hrvatske na "privremenom radu" u pečalbi, na koju su se odlučili nakon bezuspješnih pokušaja da nađu zadovoljavajući posao u rodnoj zemlji.

Hrvatski sugovornici novinara Slobodne u Irskoj su iznijeli vrlo različite priče i iskustva. Zato i u Irskoj treba biti "naoružan" strpljenjem, ali i imati nešto novca "dok se ne snađeš". 

Neki su posao našli za samo nekoliko dana, drugi ga traže mjesecima. 

Hrvatsku koloniju u Corku i okolici čini oko 2500 Hrvata. Gospođa koja radi na izdavanju PPS-a (nešto kao u nas OIB ili porezni broj; bez čega ne možete primiti plaću) kaže da svaki dan pet do sedam vlasnika hrvatske putovnice u Corku zatraži taj broj.

Dolaze svi, kaže, posebno mlađa populacija. 

Mate Vuković (24) stigao je iz Banje pokraj Vrgorca. Inženjer je računarstva, no nakon završenog fakulteta, posao nije pronašao u struci, nego je radio u jednom pogonu za proizvodnju namještaja.

"Znate i sami kakva je situacija kod nas, posla i perspektive nema. Prijatelj Neven Šimunović i ja donijeli smo odluku u lipnju da sreću pronađemo u Irskoj. Tri mjeseca pripremali smo se za put, prikupljali informacije, štedjeli za put. Moram reći da me i sreća pomazila, pronašao sam posao za tri dana, u tvrtki koja se bavi izradom i postavljanjem namještaja. Imao sam tjedan dana probnog rada i kad su vidjeli kako radim, odmah su mi ponudili ugovor. Irci vole i cijene Hrvate kao marljive radnike jer kod njih ti je najbitnije biti odgovoran na poslu. Početna plaća je oko 2000 eura. Da, namjeravam ovdje ostati, tražim kuću za useljenje jer mi stiže i djevojka", kaže ovaj inženjer. 

Sreća je bila naklonjena i njegovu prijatelju Nevenu: nakon samo tri dana pronašao je posao na postavljanju PVC otvora.

"To sam radio i u Hrvatskoj, nakon što sam završio srednju elektrotehničku. Dobro sam naučio zanat, a to Irci posebno cijene, fali im ljudi sa zanatom. Ima nas 20-ak u tvrtki, svaki dan idemo na teren, a dobio sam i auto od firme. Moram priznati da sam zadovoljan uvjetima i plaćom, sad će mi i supruga doći ovdje", govori Šimunović.

Novinar je upitao Šimunovića koliko treba novca ponijeti, dok se "ne snađeš".

"Negdje oko 2000 eura, dok se ne pronađe posao, da biste mogli preživjeti. Sve ovisi o tome koliko dugo ćete tražiti posao. Skup je smještaj, sobu ne možete pronaći ispod 500 eura mjesečno, ovdje u Corku, cijene hrane su iste kao i kod nas u dućanima, ali malo skuplje je hraniti se po fast foodovima. Izlasci po pubovima su odlični, ali i skupi. Pivo vam je pet, a kutija cigareta 10 eura. Zanimljivo je da vikendom u tim pubovima možete sresti i našu generaciju i baku i djeda od 60 godina. Svi guštaju i svima je dobro, Irci vole zabavu, nisu uopće nervozni, vrlo su pristupačni, a vikendom se posebno otkače", otkrivaju sugovornici. 

Kako do posla i smještaja

Iako nema jamstva da ćete do posla za nekoliko dana, pa ni tjedana, u Irskoj vam za posao ne treba nikakva veza. Ircima su važne diplome, ali najvažnije im je praktično znanje. Trud i zalaganje neće ostati neprimijećeni od poslodavaca. Slijedi povišica. Naravno, do tada, "testiraju" vas tjednima. 

Potražnja za stanovima i kućama je golema. Sobu u Corku ne možete naći ispod 500 eura, a u Dublinu je i skuplja; stanovi se iznamljuju za iznos od 800 do 1000 eura mjesečno, ovisno o lokaciji i kvadratima. Primjerice, najam kuće s četiri sobe i tri kupaonice, uglavnom u prigradskim naseljima, mjesečno dođe oko 1500 eura. 

"Naši" Irci kažu kako Irci nisu skloni prijevarama i muljanju kod iznajmljivanja nekretnina. Ipak, kažu, treba biti nešto oprezniji ako stan tražite preko agencija koje obično traže depozite. Ako razmišljate o kupnji nekretnine, stan od 90 kvadrata u Dublinu, primjerice, stoji oko 440.000 eura.

Satnica, isplata, cijene

Minimalna satnica – od koje svi kreću – u Irskoj iznosi 9,15 eura, ako radite 40 sati tjedno, dakle, puno radno vrijeme, zaradit ćete barem 366 eura. Plaća se isplaćuje na tjednoj osnovi. Cijene prehrambenih artikala po dućanima su slične kao i u Hrvatskoj, dok su restorani, pa i fast foodovi, ipak nešto skuplji za prosječan hrvatski džep. U Irskoj inače tek rijetki kuhaju kod kuće. Kavu možete popiti za dva do tri eura. Što se tiče odjeće, ona je čak malo jeftinija nego kod nas, dobre markirane tenisice možete naći za 50 eura, kao i trenirke. Litra eurosupera je 1,30 eura, a dizela 1,29 eura.

Zdravstvena zaštita

Odlazak liječniku je poprilično skup, bez 50 eura ne trebate ulaziti kod liječnika, bez obzira na europsku zdravstvenu iskaznicu. Nije ništa besplatno; jedino ako ste socijalni slučaj, imate besplatno zdravstveno, mjesečni pokaz za vožnju i određena zajamčena primanja od države.

Što se traži i koliko se plaća

Najlakše će do posla oni sa zanatima, liječnici, medicinsko osoblje i informatički stručnjaci. Cork je poznat kao središte IT industrije, pa dobar stručnjak u tom sektoru ima otvorena vrata. Osnovni preduvjet je poznavanje engleskog jezika, a sve dalje ovisi o vama samima, radnim navikama i sposobnostima. Za puno radno vrijeme sobarica može mjesečno zaraditi od oko 1200 do 1500 eura. U građevinarstvu su primanja od 1800 do 2000 eura. Zanatlije, ovisno o konkretnom poslu, plaćaju se od 2000 do 2500 eura, vozači oko 1700 do 1900 eura, a automehaničari oko 2000 eura. Do 2000 mogu "dogurati" i zaštitari. Informatičari zarađuju od 3100 do 3500 eura. Konobari rade za plaće od 1500 do 1800 eura, viličari za oko 2000 eura. Medicinske sestre mogu računati na plaće od 3500 eura, a liječnici na nekih 4500 eura.

Vozačka dozvola

Što se tiče vozačke dozvole, ako imate valjanu dozvolu iz Hrvatske, irsku možete dobiti za 55 eura. Irci će vam poslati na provjeru vašu vozačku, kad utvrde da je valjana, dat će vam zeleno svjetlo da možete izvaditi novu. Inače, pristojan automobil star desetak godina, recimo passat, možete pronaći za 1500 eura, no osiguranja su iznimno skupa. Za opisani passat platit ćete policu osiguranja 1500

Zašto u Cork, a ne u Dublin?

U Corku je za sada puno lakše pronaći posao nego u Dublinu, kaže "sondiranje" terena naših pečalbara iz prve ruke. Praksa kaže: ako za jedan posao u Dublinu stigne 100 prijava, u Corku će se javiti 50 zainteresiranih za zaposlenje. Nije nevažno napomenuti i da su, općenito, i cijene nekretnina za iznajmljivanje niže u Corku.

Izvor: Jutarnji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.