Share
Tweet
Share
Send to friend

U Alpama nedostaje trideset tisuća sezonaca

Poslodavci osiguravaju smještaj i hranu, tako da su troškovi onih koji odluče provesti zimu radeći - minimalni. Plaće kuhara kreću se od 1400 do 1850, a konobara i sobarica oko 1350 eura.

U Alpama nedostaje trideset tisuća sezonaca

Put austrijskih skijališta za koji tjedan neće krenuti samo tisuće naših skijaša - nego i radnika. Prema nekim informacijama, Austrija potražuje čak trideset tisuća djelatnika kako bi "iznijela" predstojeću zimsku turističku sezonu. 

"Najviše su traženi kuhari, konobari i sobarice. Za potonje je glavni uvjet dobro poznavanje njemačkog jezika jer su u stalnom kontaktu s gostima, a za kuhare stručne kvalifikacije - preporuke i iskustvo", kaže Aleksandra Bertelt iz tvrtke "Euro Career" iz Pule za Slobodnu Dalmaciju.

Poslodavci osiguravaju smještaj u jednokrevetnim ili višekrevetnim sobama i hranu, tako da su troškovi radnika koji se odluče provesti zimu na austrijskim skijalištima - minimalni. Plaće kuhara ovise o mnogočemu: kolektivnom ugovoru koji je na snazi, visini satnice, noćnom ili radu blagdanom.., a kreću se od 1400 do 1850 eura neto, dok su konobari plaćeni u prosjeku 1350 eura kao i sobarice.

U Salzburgu, Tirolu i Vorarlbergu zimi se traži od 3000 do 3500 ugostiteljskih radnika više nego u ljetnim mjesecima. Jedina prepreka onima koji žele (za)raditi, a udovoljavaju uvjetima iz natječaja - jest radna dozvola, koja (još) u Austriji vrijedi za naše državljane. Iako je moratorij istekao 1. srpnja 2015., Austrijanci su iskoristili dodatnih pet godina moratorija na slobodan dotok radnika iz Hrvatske jer je broj nezaposlenih za vrijeme krize i kod njih porastao; međutim, ako je poslodavac zaista zainteresiran za zapošljavanje radnika - radna dozvola se dobiva već u roku od tri tjedna, naravno, ako na austrijskoj burzi rada ne postoji nezaposleni radnik istih kvalifikacija, jer on ima prednost u zapošljavanju u odnosu na stranca. Koliko naših ljudi na ovaj način radi u Austriji nije poznato, s obzirom da jedan dio radnika posao i dalje pronalazi "na crno".

Najviše inetersanata za rad u Austriji je među sezoncima koji ljeti odrade svoju "šihtu" na Jadranu, a onda žele nastaviti raditi isti posao i zimi jer su za njega verzirani. Veliki strani hotelski lanci također prakticiraju radnu snagu koja im ljeti radi u hotelima na Jadranu, seliti u Austriju, pa kad vlasnici zatvore odmarališta na obali, radnici odlaze u Alpe pripremati zimovališta za dolazak prvih skijaša. Oglasi za zapošljavanje radne snage u Austriji često su i na stranicama HZZO-a, ali i portala "Moj posao" u kategoriji Inozemstvo

Pročitajte cijeli članak

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.