Share
Tweet
Share
Send to friend

Pravo na nedostupnost tijekom slobodnog vremena

U Francuskoj je od siječnja na snazi novi zakon o zaštiti slobodnog vremena i obiteljskog života zaposlenih. Poslodavci nemaju pravo od zaposlenih zahtijevati da budu dostupni 24 sata na dan.

Pravo na nedostupnost tijekom slobodnog vremena

"Stalna dostupnost je čimbenik stresa koji prati digitalizaciju svakodnevice", kaže liječnik Mazda Adli za DW napominjući da to može biti i relevantan faktor obolijevanja.

U Španjolskoj je socijalistička oporba zato zatražila da se zakonom utvrdi pravo na neprikosnovenost slobodnog vremena. Prema nacrtu zakona koji predlaže, službenici izvan radnog vremena ne morju biti dostupni telefonski ili putem elektronske pošte.

U Francuskoj je sličan zakon donijet u siječnju te vrijedi za sva poduzeća s više od 50 zaposlenih. 

U Njemačkoj su tijekom 2011. i 2012. mnoga poduzeća utvrdila vlastiti kodeks s ciljem smanjenja stresa zaposlenih. Tako proizvođač automobila Volkswagen pola sata nakon završetka radnog vremena više ne prosljeđuje elektronsku poštu na mobitele zaposlenih. Doduše, ima i tvrtki koje to ne žele uvesti pa zaposleni ovise o dobroj volji uprave. 

Gledano s aspekta radnog prava,  u Njemačkoj bi zakon o nedostupnosti izvan radnog vremena bio suvišan. Jer, teoretski, nitko nije u obvezi raditi duže nego što je predviđeno ugovorom. Problem je u tome što ne koriste svi to pravo. "Većina zaposlenih je u strahu da će dobiti otkaz ako uvečer više ne budu dostupni", upozorava odvjetnik iz Bonna, Johannes Klassen

Klassen naglašava kako zaposleni imaju pravne mogućnosti da se brane, pa i od otkaza. Ali, mnogo zaposlenih uopće ne želi da to toga dođe. Wolfgang Spitta prenosi da zaposleni često nemaju dovoljno samopouzdanja kako bi pred šefom branili svoja prava. "Potrebna je ogromna snaga za pojedinačno suprotstavljanje", kaže.

Slično misle i kritičari novog zakona u Francuskoj – dokle god se pojedinac mora izboriti za svoja prava sudskim putem, neće biti masovne zaštite. A Opći savez sindikata Francuske smatra i da je nekorektno to što zakonom nisu predviđene nikakve posljedice za poslodavce koji prekrše pravo zaposlenih na nedostupnost u slobodnom vremenu.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.