Share
Tweet
Share
Send to friend

Nije šala: NASA zapošljava Čuvara planeta

Budući poslodavac ne upozorava kakva ćete čudovišta možda sresti ili morat upozoriti što ih čeka ako se odluče na nekakve gadosti protiv našeg planeta, ali barem ćete biti pošteđeni dosadnog uredskog posla (ili uredskih čudovišta).

Nije šala: NASA zapošljava Čuvara planeta

NASA ne želi škrtariti na svom budućem heroju: nudi plaću od nekih 100 pa do 150 tisuća eura godišnje, makar teško da ćete ikad morati u ruke uzeti nekakvu supermodernu kuburu koja radi "ziiiju" nakon čega svi protivnici padaju pokošeni. Vaš posao bi, zapravo, mogao izgledati potpuno drugačije. 

Naime, zaštitnik planeta ima dvije glavne zadaće: provjeriti je li na naš planet dospio već nekakav opasan vanzemaljac, ali tu se radi o mikrobićima koja su možda dospjela na Zemlju u nekom komadiću kometa. A druga je zadaća spriječiti da nekakva bakterija, virus ili kakvo drugo živo biće sa Zemlje kao slijepi putnik ne završi negdje u svemiru.

Dosad je čuvarica planeta bila Catharine Conley, botaničarka koja je očito planet uspješno čuvala još od 2006. Ona objašnjava da je to dužnost na koju se i SAD već obvezao člankom 9. Sporazuma o istraživanju svemira: "Taj članak određuje kako prilikom istraživanja planeta treba izbjeći svako zagađenje elemenata Sunčevog sustava. Osim toga trebamo spriječiti svaku štetnu posljedicu koja bi mogla nastati od materijala koji je dospio na zemlju."

Naravno da bi bilo neugodno istraživačima svemira prvo glasno objaviti da je otkriven život na drugom planetu da bi ubrzo morali priznati da je taj život njihovom greškom tamo slučajno dospio. 

Na primjer, doista je planirano da svemirska sonda Cassini veoma skoro primi naredbu koja će jamčiti da čak niti jedan virus na njoj nema šanse za preživljavanje. Naime, Cassini je već 20 godina oko Saturna i jedva još ima goriva. S posljednjim molekulama bit će usmjeren ravno na planet da se u njega zabije punom brzinom.

Baš kod Saturna astronomi su uvjereni da će se još mnogo toga dogoditi: Saturnov mjesec Enceladus, naime, pod svojom površinom krije vodu i nipošto se ne može isključiti da tamo postoji neki oblik života. Ako Cassini slučajno dospije na taj mjesec i ako toplina iz njegovih plutonijskih baterija oživi zemaljska mikrobića koja su se ipak nekako uvukla u njega, onda smo doista uspjeli izvesti svemirsku svinjariju. Zato Cassini kreće ravno prema Saturnu, a svoju kamikaza zapovijed će ispuniti već 15. rujna.

Do tada bi novi Čuvar planeta već mogao šiljiti svoje olovčice u svom uredu u središtu NASA-e. 

Izrijekom se od kandidata traže i diplomatske sposobnosti, stvaranje koalicija i iznalaženje win-win rješenja.

Ako niste državljanin SAD-a, onda i to morate još riješiti do kraja natječaja 14. kolovoza. 

A onda još treba proći i provjeru pouzdanosti kako bi se dobile sigurnosne ovlasti, a traže se i različite tehničke sposobnosti.

No iz nekih zahtjeva bi se moglo zaključiti da NASA ne isključuju opasne situacije: traži se i "dokazane diplomatske sposobnosti, sposobnost pronalaženja win-win rješenja i u osobito teškim i složenim multilateralnim pregovorima. To sadrži i sposobnost stvaranja savezništva kako bi se postigli zajednički ciljevi."

Prije nego što sad date mašti na volju kako biste upravo vi ponudili win-win situaciju divovskoj lignji s drugog planeta, NASA tu misli nešto drugo. Na pregovore i dogovore s ostalim tajnim i manje tajnim američkim službama, ali i drugim službama za istraživanje svemira u svijetu.  

Izvor: DW

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.