Share
Tweet
Share
Send to friend

Na posao 'putuje' od kreveta do računala za 1000 eura mjesečno

Tek kad upoznate Tonija Sabalića shvatite zašto se danas toliko priča o milenijalcima. Sabalić i vi ne živite u istom svijetu.

Na posao 'putuje' od kreveta do računala za 1000 eura mjesečno

Trenutačno u Zagrebu studira digitalni marketing na Algebri. I tu svaka veza sa svijetom koji poznajete prestaje. U svijetu milenijalca, Sabalić ima nadimak Sacre.

Njegov put do posla je šetnja od kreveta do računala. Posljednjih osam godina počeo je razvijati karijeru profesionalnog gamera u disciplini League of Legends.

U sezoni 2017. jedan je od 200 najboljih igrača te računalne igre u Europi.

Za vikend je na najvećoj domaćoj gaming konvenciji, zagrebačkom Reboot InfoGameru, koja je ove godine premašila 70.000 posjetitelja, sa svojim timom KlikTechom pobijedio u finalu prve jadranske e-sportske lige Vip Adria Lige.

Kliktech je osvojio 5000 eura i izravan ulazak u ESL Southeast Europe Championship, koji je sedmi po redu, piše Poslovni dnevnik.

Nakon uspjeha u Zagrebu, Sacre se već priprema za turnir u Beogradu. Zatim u siječnju ide na još jedan turnir u Grčku, a onda počinje sezona koja traje do listopada. 

Mjesečno, ako nema većih turnira, Sacre živi na plaći koja se kreće do tisuću eura.

Dok su prethodne generacije sanjale o karijeri nogometaša, Sacre sanja da bude e-sportaš kojeg prepoznaju sponzori u zapadnoj Europi. To bi mu osiguralo mjesečnu plaću od 50.000 eura na više.

E-sport jedna je od industrija koja dolazi s prodorom milenijalca, a ove je godine i u Hrvatskoj počela poprimati opipljiv financijski obujam. Razvoj e-sporta u Sacreovoj disciplini, League of Legends, potiče globalno širenje američkog proizvođača računalnih igara Riot gamesa.

Riot je na igri League of Legends 2015. godine imao prihod od 1,5 milijardi dolara, lani 1,6 milijardi dolara, a ove godine očekuje daljnji rast. Vlasnik Riota, koji zapošljava 2500 kreativaca i programera u 19 ureda diljem svijeta, kineska je korporacija Tencent. 

Ona je lani po tržišnoj vrijednosti prerasla Alibabu, a prošli tjedan i Facebook. Tencent sada vrijedi više od 500 milijardi dolara. Hrvatski e-sportaš Sacre iz neke stare perspektive možda tek kompetitivno igra "tamo neku" računalnu igru, ali to što radi dio je svijeta u kojem se natječu sve kompanije danas.

Link na cijeli članak

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.