Share
Tweet
Share
Send to friend

Odlična vijest za sve koji naručuju pakete iz inozemstva

Postigli smo jako mnogo! Nova Uredba donijet će transparentnost na tržište dajući veću ovlast regulatornim agencijama, u našem slučaju HAKOM-u, rekla je Borzan.

Odlična vijest za sve koji naručuju pakete iz inozemstva

Europski parlament preksinoć je postigao dogovor o Uredbi o prekograničnoj dostavi paketa s Vijećem i Komisijom. To je kraj jednogodišnjeg procesa u kojemu je kao pregovaračica u ime Europskog parlamenta radila hrvatska zastupnica Biljana Borzan.

"Odlične vijesti iz Strasbourga u ovo predblagdansko vrijeme! Nakon vrlo teških pregovora imamo dogovor o Uredbi o prekograničnoj dostavi paketa. Postigli smo jako puno. Nova Uredba donijet će transparentnost na tržište dajući veću ovlast regulatornim agencijama, u našem slučaju HAKOM-u. Sve cijene koje ne odgovaraju stvarnim troškovima dostave bit će prijavljivane EK što će dovesti do pojeftinjenja dostave", kaže Borzan.

Tako se uvodi red na jedno vrlo nelogično tržište prema kojem je, primjerice, dostava u jednom smjeru bila tri puta skuplja od dostave za istu udaljenost u drugom smjeru. Također, ovo je odlična vijest za Hrvatsku jer je prekogranična dostava u manje države članice u pravilu bar dvostruko skuplja nego u veće. Borzan kaže da će nelogičnosti, poput one da Hrvatska pošta naplaćuje uručivanje malih paketa 4,5 kune, biti prijavljene Komisiji. Već je dobila potvrdu da takva praksa ne postoji nigdje u EU.

"Dostava je potrošačima najvažniji faktor pri online kupnji. Čak 70% građana EU žali se da im je dostava preskupa, a više od 50% ne zna što učiniti u slučaju problema s dostavom. Zato sam uvela obvezu da potrošaču pri kupnji trgovac mora navesti sve oblike dostave koji su mu na raspolaganju s usporedbom cijena. Isto tako, prije kupnje mora se informirati potrošača što učiniti u slučaju problema", kazala je Borzan.

Uredbom o prekograničnoj dostavi otklonit će se prepreke za daljnji razvoj online trgovine, koja raste i na godišnjoj razini vrijedi oko 400 milijardi eura. Prema istraživanjima EK, povećanje online trgovine s trenutačnih 5 na 15% značilo bi siguran rast BDP-a na razini Unije 1,7 posto.

Svaki dan u EU se dostavi oko 11 milijuna paketa, oko 4 milijarde paketa godišnje, no cijene su netransparentne, a neki poštanski operateri i grupe potrošača u izrazito nepovoljnoj poziciji.

Izvor: Večernji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.