Share
Tweet
Share
Send to friend

Medicinski tehničar otkrio razliku rada u struci u Hrvatskoj i Engleskoj

Mladi medicinski tehničar Vjekoslav Šimić iz Osijeka dio je statistike Hrvata koji su otišli raditi u inozemstvo.

Medicinski tehničar otkrio razliku rada u struci u Hrvatskoj i Engleskoj

Šimić (21) je zbog boljih uvjeta rada i veće plaće već bio otišao raditi u Irsku prije dvije godine, no nakon tri mjeseca vratio se u rodni Osijek zbog natječaja za posao u Kliničkom bolničkom centru, piše Glas Slavonije. Od tada je radio u Centru objedinjenog bolničkog prijama. 

"Upisao sam Medicinsku školu zato što doista volim pomagati ljudima, ali sam ubrzo shvatio da u Hrvatskoj nije cilj pomagati ljudima, nego rasteretiti se posla, odnosno što brže odraditi neki posao bez obzira na kvalitetu ili stručnost pri njegovu obavljanju. Poznato je da su kod nas medicinski tehničari zaduženi za mnoge poslove, od pranja ambulanti, dijeljenja terapije, pranja pacijenata, vađenja krvi, pa sve do invazivnih zahvata i ispunjavanja dokumentacije", ispričao je Vjekoslav. 

No, unatoč natprosječnoj plaći za hrvatske prilike te stečenom znanju i iskustvu u struci, Vjekoslav je zbog preopterećenosti i stresa odlučio dati otkaz i opet otići u inozemstvo. Tako će za dva mjeseca osječku adresu zamijeniti engleskom, odlazi raditi u Brighton, obalni grad na jugu Britanije. Tamo je s dvoje kolega iz osječkog KBC-a pronašao posao, a sad još samo mora položiti ispit o poznavanju engleskog jezika. 

Vjekoslavu će rad u Engleskoj biti samo odskočna daska za budućnost jer će nakon godinu dana radnog staža ondje steći tzv. plavu kartu, vizu koja mu poput stanovnika Velike Britanije omogućuje odlazak na rad u zemlje članice Commonwealtha.

"Nakon Engleske planiram ići raditi u Australiju ili na Novi Zeland, jer smatram da su to obećane zemlje u kontekstu skrbi za pacijenta, radničkih prava, ali i cjelokupnog životnog standarda", rekao je Vjekoslav za Glas Slavonije i dodao da će mu početna bruto plaća iznositi dvije i pol tisuće funti te da će rasti sa svakim položenim tečajem i edukacijom. 

Uspoređujući rad u struci u Hrvatskoj i Engleskoj, Vjekoslav je istaknuo da tamo svaki zaposlenik zna što mu je posao i koja su mu ograničenja, a sve je strogo regulirano radničkim pravima. Medicinski tehničari rade 38 sati tjedno, a prekovremeni rad se oporezuje kao redovita satnica.

Izvor: Večernji list  

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.