Share
Tweet
Share
Send to friend

Popis ušteda koje ćemo moći ostvariti 2018. godine

Nova godina donosi više poreznih rasterećena koja je donijela Vlada na prijedlog Ministarstva financija.

Popis ušteda koje ćemo moći ostvariti 2018. godine

Početkom iduće godine, 1. siječnja, na snagu stupa izmijenjeni Pravilnik o porezu na dohodak, kojim će se porezni obveznici rasteretiti za 266 milijuna kuna, piše Večernji list.

Njime se, među ostalim, od iduće godine propisuje da se trošak smještaja i prehrane radnika, koji s poslodavcem imaju sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme za sezonske poslove ne smatra dohotkom od nesamostalnog rada.

Kod određivanja plaće u naravi, prag za određivanje godišnjeg iznosa iznad kojega se određuje plaća u naravi podiže se s dosadašnjih 400 na 600 kuna.

Povećat će se i bruto iznos minimalne plaće s 3.276 kuna na 3.439,80 kuna, što je 2.752 kune neto, a troškovi poslodavca smanjit će se s 3839,47 kuna na 3735,62 kuna.

Što se sve neće oporezivati

Neoporezivim primitkom smatrat će se i naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe do dvije kune po prijeđenom kilometru koju neprofitna organizacija isplaćuje fizičkim osobama, koje u skladu s posebnim propisom ostvaruju pravo na znak pristupačnosti.

Stiže i novi paket mjera poreznog olakšanja prilikom kupovine novih automobila. Smanjuje se tako posebni porez na motorna vozila (PPMV).

Još je jedna velika vijest i to da će porezni obveznici od 1. siječnja prilikom nabave novog vozila ili najma osobnog automobila, čija vrijednost ne prelazi 400.00 kuna ponovno moći koristiti odbitak 50% pretporeza.

Izmjene postojećeg Zakona propisuju umanjenja iznosa posebnog poreza, i to za plug-in hibridna električna vozila za postotni iznos koji odgovara dosegu vozila izraženo u kilometrima u potpuno električnom načinu rada. Isto vrijedi i za motorna vozila s devet sjedala (umanjenje za 75%) te motorna vozila s osam sjedala (50%).

Od 1. siječnja 2018. tako će se ponovno priznavati 50 posto pretporeza prilikom nabave automobila u službene svrhe, odnosno njegovog održavanja.
Od iduće godine diže se i prag za ulazak u sustav PDV-a, kao i sustav paušalnog poreza na dohodak sa sadašnjih 230 na 300 tisuća kuna.

Od 01. siječnja 2018. godine izjednačava se kriterij godina starosti za utvrđivanje i naplatu poreza na cestovna motorna vozila te se utvrđuje i naplaćuje za sva cestovna motorna vozila do 10 godina starosti.

Ne plaća se na: vozila RH i jedinica lokalne i područne samouprave,,vozila tijela državne uprave, vozila zdravstvenih ustanova, vozila vatrogasnih jedinica, vozila diplomatskih i konzularnih predstavništva i stranoga diplomatskog osoblja, posebna vozila kojima vlasnici obavljaju registriranu djelatnost za prijevoz umrlih i taksi službu, vozila prilagođena za prijevoz osoba s invaliditetom.

Vozila starija od 10 godina oslobođena su plaćanja poreza na cestovna motorna vozila.

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.