Share
Tweet
Share
Send to friend

Europski parlament izglasao odluku o zabrani različite kvalitete proizvoda na istoku i zapadu EU

Rezultat je to višegodišnjih pregovora koji su za cilj imali osigurati jednaku kvalitetu svih proizvoda u Europskoj uniji.

Europski parlament izglasao odluku o zabrani različite kvalitete proizvoda na istoku i zapadu EU

Europski parlament je i formalno potvrdio rezultat pregovora o Direktivi o nepoštenoj poslovnoj praksi i zabrani različite kvalitete proizvoda na istoku i zapadu Europske unije, prenosi N1.

Europarlamentarka Biljana Borzan je istaknula kako je riječ o završetku višegodišnje borbe koja će rezultirati jednakom kvalitetom svih proizvoda u cijeloj Europi. 
„Prije šest godina, kada sam počela raditi na problemu različite kvalitete proizvoda činilo se nevjerojatnim da ćemo danas imati zakon o zabrani te prakse koja je duboko nepravedna. To je rezultat šest godina uvjeravanja, istraživanja, izvješća i preporuka. Nitko više neće moći tvrditi da primjerice Hrvati ili Bugari baš eto žele manje zdravu hranu, deterdžente koji slabije peru ili pak tehniku koja je lošije kvalitete“, rekla je u govoru na plenarnoj sjednici naša Biljana Borzan.

Trećina proizvoda na hrvatskom tržištu je lošije kvalitete

Podsjećamo, Borzan je još početkom mandata otvorila ovo pitanje te provela prvo istraživanje za hrvatsko i njemačko tržište koje je pokazalo kako je trećina proizvoda na našem tržištu niže kvalitete, a često skuplja. Nakon njenih rezultata, HIPP je odlučio povući manje zdravu dječju kašicu s našeg tržišta. Borzan je potom postala izvjestiteljica Europskog parlamenta za različitu kvalitete hrane te je s kolegama uspjela privući 800 tisuća eura za europsko istraživanje. 
„Za milijune građana Europske unije ovo je iznimno emotivna tema jer smo se osjećali kao građani drugog reda, i to s pravom! Ovim zakonom Parlament pokazuje da nema podjele na istok i zapad i da smo svi jedna Europa. Možda nismo svi isti, ali svi moramo biti ravnopravni!“, zaključila je Borzan.

Kazne za prekršaje do 2 milijuna eura

Direktiva je izglasana s 474 glasova ZA, 163 protiv i 14 suzdržanih. Države članice moraju implementirati direktivu u roku 24 mjeseca, nakon što ju odobri Vijeće ministara EU. Kazne za prekršaje će iznositi najmanje 4 posto godišnjeg prometa trgovca u prethodnoj godini ili paušalni iznos od dva milijuna eura kada informacije o ukupnom prometu nisu dostupne.

Izvor: N1, Poslovni.hr

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.