Share
Tweet
Share
Send to friend

Život na određeno: Puljanin već 13 godina ne uspijeva doći do stalnog posla

Promijenio je više poslova, a u posljednjih devet godina je, smatra, skupio pet-šest godina radnog staža.

Život na određeno: Puljanin već 13 godina ne uspijeva doći do stalnog posla

Otprilike petina zaposlenih (19 posto) u RH nema stalan posao već radi na temelju ugovora na određeno vrijeme, pokazalo je prošlomjesečno istraživanje Državnog zavoda za statistiku. Ovi rezultati direktno su povezani s podacima Eurostata prema kojima Hrvatska ima najveći udio prekarne zaposlenosti rada u EU, odnosno prednjačimo po pitanju uvjeta rada koje karakteriziraju nesigurnost, povremeni i privremeni rad, rad na crno uz niska ili nikakva prava radnika.

Nedaće s kojima se svakodnevno suočavaju hrvatski radnici potvrđuje i primjer 54-godišnjaka iz Pule, koji već 13 godina traži, ali ne uspijeva pronaći stalni posao, piše Glas Istre.

Poslodavci raskidaju ugovore i na polovici mjeseca

''Ujednoj auto kući su mi produžili ugovor, opet na tri mjeseca. Super, ima nade, mislim si, i nakon mjesec dana - otkaz. I to su mi dali otkaz u dva i pol. Radiš do tri sata i gotovo. Elegantno su mogli ne produžiti mi ugovor, ali ne, produžili su ga i nakon mjesec dana raskinuli prije roka. Neki ti raskinu ugovor i na pola mjeseca. Osjećaš se nemoćan, posve te drže u šaci, raspolažu tvojim vremenom, tvojim životom'', kaže ovaj obiteljski čovjek, otac dvoje djece, po struci tokar.

Radio je kao bravar, instruktor vožnje, teleoperater…

Nakon višegodišnjeg rada u Italiji odlučuje se 2006. vratiti u domovinu, osniva obitelj i traži posao u rodnoj Istri.

Zapošljava se u bravariji, prvo na crno, onda ga gazda i prijavljuje, ali nakon nekoliko mjeseci više nije bilo plaće. Da nema para. I do tada im je službeno uplaćivao minimalac, a ostalo davao na ruke, onako u prolazu, po 500, tisuću kuna. Onda je stiglo puno posla i gazda je tražio da rade prekovremeno, ali i dalje bez plaće. Tada su se posvađali, zaprijetio je tužbom i onda mu je ipak isplatio zaostatke, ali je i po to morao ići dva-tri puta. Doprinosi su uplaćivani redovno, provjerio je, ali ne za mjesece za koje nije dobio plaću.

Uslijedile su godine prelazaka s posla na posao. Radi kao instruktor vožnje, vozač za dostavu raznih proizvoda, mehaničar na održavanju vozila i voditelj autoservisa, teleoperater, prodavač u trgovinama autodijelova i nautičke opreme… Na brojnim razgovorima nije "prošao". Za vozača u transferu aviogostiju nije bio pogodan jer je "obiteljski čovjek, s djecom pa ne bi mogao uskočiti usred noći, odvesti se na drugi kraj zemlje". I tako je u posljednjih devet godina skupio možda pet-šest godina radnog staža.

Priča je ovo jednog Puljanina, 54-godišnjaka iza kojeg su desetljeća nesigurnog zaposlenja, rada i života na određeno. Pristao je podijeliti svoja radnička iskustva, razumljivo, bez navođenja imena jer je i dalje ovisan o tom "vrlom novom slobodnom tržištu rada", čiju daljnju deregulaciju neki i dalje prizivaju, zaključuje Glas Istre.

Izvor: Glas Istre

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.