Share
Tweet
Share
Send to friend

Svega dvije županije bilježe rast stope zaposlenosti

Zbroj zaposlenih i nezaposlenih osoba u Hrvatskoj smanjio se za 180 tisuća u odnosu na stanje iz 2008. godine.

Svega dvije županije bilježe rast stope zaposlenosti

Unatoč padu nezaposlenosti na rekordno niske razine i evidentnom oporavku gospodarstva, Hrvatska i dalje ima oko 100.000 radnih mjesta manje nego pretkrizne 2008. godine, objavio je Jutarnji list

Na državnoj razini, riječ je o padu broja zaposlenih od oko 7 posto, no taj je pad vrlo neravnomjerno raspoređen: u tri županije pad broja zaposlenih iznosi 20 ili više posto, a skroman rast zabilježile su samo dvije županije - Grad Zagreb, u kojem je lani radilo 1,9 posto više ljudi nego 2008. te Zadarska županija, s rastom od 0,2 posto (konkretno, radila je 91 osoba više nego prije deset godina).

Najveće smanjenje broja zaposlenih zabilježeno je u Koprivničko-križevačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji: u obje je broj zaposlenih smanjen za 21,6 posto, što znači da je svaki peti zaposlenik ostao bez posla. U Brodsko-posavskoj pad iznosi 20,3 posto. 

Glavni uzrok - iseljavanje

Situacija na županijskim tržištima rada još je poraznija uzme li se u obzir smanjenje svih radno aktivnih osoba onih koje rade i onih koje aktivno traže posao. 

Na državnoj razini ukupan zbroj zaposlenih i nezaposlenih, registriranih u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, tijekom 2018. godine bio je za 183.411 osoba manji nego tijekom 2008. godine! Riječ je o smanjenju većem od 10 posto promatra li se država u cjelini, a smanjenje od najmanje 20 posto zabilježeno je u čak šest županija, navodi Jutarnji list. 

''Jednim se dijelom ovakav ozbiljan pad radno aktivne populacije na državnoj razini može objasniti demografijom, odnosno većim brojem osoba koje odlaze u mirovinu od broja osoba koje ulaze na tržište rada. Jedan se dio može objasniti i svojevrsnim čišćenjem osoba sa Zavoda za zapošljavanje u proteklih desetak godina, a jedan dio odlaskom osoba u neaktivnost. No, čini se da najveći broj "nestalih" s tržišta rada treba tražiti u iseljeništvu. Ovaj broj znatno je veći od službenih podataka o iseljavanju iz Hrvatske koje objavljuje Državni zavod za statistiku'', istaknuo je za Jutarnji list Danijel Nestić s Ekonomskog instituta. 

Službeni podaci DZS-a, naime, pokazuju da je od početka 2008. do kraja 2017. državu napustilo oko 75.000 osoba u radno sposobnoj dobi (od 15 do 64 godine) više nego što ih se doselilo u Hrvatsku. 

Međutim, DZS odseljenima smatra samo one osobe koje su uredno odjavile prebivalište u Hrvatskoj pri Ministarstvu unutarnjih poslova, a takvih je, osobito u prvim godinama nakon odseljenja, malo.

Izvor: Jutarnji list

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.