Share
Tweet
Share
Send to friend

Ugostitelji ponovno traže smanjenje PDV-a na 13 posto

U suprotnom, ističu, sektor turizma je ugrožen.

Ugostitelji ponovno traže smanjenje PDV-a na 13 posto

Koordinacija ugostitelja Hrvatske danas je u smjeru Banskih dvora poslala zahtjev o hitnom smanjenju stope PDV-a na pripremu i posluživanje hrane u ugostiteljstvu s 25 na 13 posto. Ako iz nekog razloga Vlada to propusti učiniti, domaćem turizmu prijeti kolaps, ističu predstavnici Koordinacije.

Predsjednik Nezavisne udruge ugostitelja Marin Medak i predsjednik Udruge ugostitelja Primorsko-goranske županije Vedran Jakominić na današnjoj konferenciji za novinare su iznijeli zahtjeve koje će uputiti Vladi i nadležnim institucijama, s ciljem spasa sektora turizma i ugostiteljstva, prenosi Jutarnji list.

"Želimo otvoriti dijalog s Vladom kako bi se riješili problemi koji su se nagomilali. U proteklih 20 i više godina ne funkcionira sistem koji je država napravila. Uvijek je tu bilo političke trgovine i sad će nam trebati deset godina da se vratimo na 2015.  i 2016. kad je uhvaćen izvanredan zamašnjak. Došlo je do toga da sada nemamo nikakvu strategiju, a najbitniji i najveći sektor se razvija stihijski", poručili su iz Koordinacije i dodali kako su nezadovoljni kako iz zastupaju Hrvatska obrtnička komora i Hrvatska gospodarska komora.

Visok PDV onemogućuje podizanje plaća

Medak je istaknuo kako Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na Sredozemlju i jednu od najviših stopa u EU-u.

"Tražimo hitno smanjivanje te stope na 13 posto i ukidanje poreza na potrošnju od 3 posto, jer nas te stope onemogućavaju da adekvatno platimo domaće radnike koje želimo zapošljavati umjesto stranaca", istaknuo je.

Naveo je i kako su ugostitelji u poreznim škarama koje im ne dozvoljavaju razvoj i uništavaju ne samo sektor ugostiteljstva nego i turizam kao ključnu granu hrvatskog gospodarstva.

"Ako usporedimo raspodjelu ugostiteljskog prometa u Hrvatskoj i u usporedivim mediteranskim zemljama, ukupan udio države i radnika u prometu je gotovo istovjetan (59 posto naspram 58 posto), ali kada obratimo pozornost na neto iznos koji radnik dobije na račun, dolazimo do odgovora gdje je novac", kazao je Jakominić napominjući kako radnik dobije 50 posto iznosa koji bi mogao dobiti, a cjelokupnu razliku prisvaja država.

"Ponižavajuće je gledati kako ljudi odlaze iz zemlje, dok iz Vlade stižu poruke kako je poslodavac taj koji je nezasitan", rekao je.

Kvote za strane radnike su privremeno rješenje

Prema podacima FINE, više od 120 tisuća poduzetnika lani je imalo 882.884 zaposlena, oko 680 milijardi kuna prometa, a 22 milijarde kuna dobiti, odnosno 3 posto od toga prometa.

"Jasno je da novac nije kod nas. Očekujemo da ćemo u suradnji sa svim dionicima - malim pivarima, vinarima, OPG-ima i sindikatima - uspjeti obraniti našu ekonomiju, usmjeriti prihode našim kolegama i domaćim proizvođačima", zaključio je Jakominić.

Koordinacija ugostitelja smatra kako su mjere poput uvođenja kvote za strane radnike samo privremeno rješenje te da Hrvatskoj treba kvalitetna i dugoročna strategija razvoja turizma i ugostiteljstva koja će između ostalog omogućiti da hrvatski radnici ostanu u Hrvatskoj, umjesto da odlaze u inozemstvo.

Izvor: Jutarnji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.