Share
Tweet
Share
Send to friend

Najavljene su strože kontrole bolovanja

U prvom dijelu godine je zbog bolesti izostalo 57, 5 tisuća radnika, što je rast od 5 posto u odnosu na godinu prije.

Najavljene su strože kontrole bolovanja

Prema najnovijim informacijama iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, bolovanja bi uskoro umjesto vašeg obiteljskog liječnika mogli zaključivati - kontrolori.

Dobar dio razloga za takvu odluku zasigurno se krije u podatku kako je gotovo 40 posto bolovanja u Hrvatskoj neopravdano dugo

"Obave svu obradu, odrade čak i vještačenja na kojima im kažu da nemaju smanjenu radnu sposobnost, a oni i dalje ne žele ići raditi jer smatraju da su još uvijek radno nesposobni", kazala je dr. Iva Kljajić, liječnica opće medicine.

Broj bolovanja raste iz godine u godinu

U prvom dijelu godine na dan je zbog bolesti s posla izostalo više od 57,5 tisuća zaposlenih, što je porast od oko 5 % u odnosu na lani. Taj broj od 2015. godine sve više raste. 

"Tada smo bolovanja prepustili isključivo liječnicima primarne zdravstvene zaštite, a nekad su to radili naši kontrolori. HZZO sad radi na tome da kontrolorima vratimo ovlasti koje su imali ranije, da čak oni budu ti koji će zatvarati bolovanja", objašnjava Nenad Korkut, glasnogovornik HZZO-a.

Jer 1,5 milijardi kuna prošle je godine Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje platio naknade za bolovanja. Kontrole su zato redovite, izvanredne, pa čak i telefonske. "Traže što smo sve radili od obrade pacijenta, znači uvid u nalaze, traže kontrolu otkad je na bolovanju i traže pacijenta da vide i da sami procijene je li to opravdano, kakvo je njegovo stanje", objašnjava liječnica Kljajić.

Zagrepčani su najčešće na bolovanju

Bolovanja se najviše koriste u Zagrebu, a najmanje u Dubrovniku. Najčešći razlozi - bolesti koštano-mišićnog sustava, viroze, prehlade, lomovi, ozljede, onkološke bolesti i bolesti kardiovaskularnog sustava.

No da su bolovanja nerijetko zamjena za slobodne dane, građani znaju.

"Ja znam gospođu koja je to kao 'baka servis' koristila kad je dijete, unuče, bilo bolesno, ali valjda da je sustav drugačiji, da se dijete ne sasvim bolesno može negdje odvesti, valjda ne bi to koristila", kazala je Lada iz Rijeke. 

"U posljednje vrijeme ljudima se ne da ići na posao jer su malo plaćeni ili se na poslu ne odnose prema njima dostojanstveno i onda ljudi biraju bolovanje", dodaje Anđelko, prenosi dnevnik.hr.

Neopravdano propisivanje bolovanja liječnika osim opomene i novčane kazne može stajati i raskida ugovora s HZZO-om.

Izvor: dnevnik.hr

Najnovije oglase, vijesti i savjete iz svijeta tržišta rada potraži i na MojPosao LinkedIn profilu!

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.