Share
Tweet
Share
Send to friend

HUP pokrenuo 'Mentorski program za žene, potencijalne lidere'

Prema svim pokazateljima, drastično se smanjuje udjel žena na rukovodećim pozicijama.

HUP pokrenuo 'Mentorski program za žene, potencijalne lidere'

Kako bi motivirali žene za snažniji iskorak u svojim karijerama i potaknuli njihovu veću zastupljenost na upravljačkim pozicijama, Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) na svojoj je platformi Baza poslovnih žena pokrenula “Mentorski program za žene, potencijalne lidere”.

Riječ je o projektu namijenjenom ženama koje obnašaju funkcije srednjeg menadžmenta te imaju potencijal za razvoj karijere do pozicija top i senior menadžmenta, pojasnila je za Jutarnji list Lea Šćrbec, voditeljica Baze žena. Sama ideja o njegovu razvoju rodila se nakon objave podataka o padu udjela žena u upravama društava na Zagrebačkoj burzi u 2019., i to na samo 14,5 posto. Usporedbe radi, samo godinu prije on je iznosio 19,7 posto, a trenutačna zastupljenost žena na svim važnim funkcijama u državi pala je na razinu na kojoj je bila prije deset godina.

Uravnotežena struktura

„Prema svim pokazateljima, drastično se smanjuje udjel žena na rukovodećim pozicijama, a istodobno je dokazano da su kompanije koje imaju uravnoteženu spolnu strukturu i na upravljačkim razinama stabilnije i profitabilnije. Cilj HUP-a je pokazati kako u Hrvatskoj doista ima žena koje su sposobne obnašati upravljačku funkciju te ih mentoriranjem ojačati, educirati i potaknuti da prihvate takve pozicije, a nadamo se da će one sutra na isti način pomagati svojim kolegicama“, komentirala je za Jutarnji list Gordana Deranja, predsjednica HUP-a i jedna od mentorica u programu Baze poslovnih žena.

Uspostava mentorskog programa, jačanje poslovnog kapaciteta žena i razvoj njihovih mekih vještina ključnih za liderske pozicije, kao i samopouzdanja i asertivnosti, te njihovo umrežavanje i jačanje njihova socijalnog kapitala ciljevi su koje si je HUP-ova Baza poslovnih žena zadala. Stoga će mentori, kako bi ti ciljevi bili ispunjeni, poslovnim ženama tijekom šest mjeseci u individualnim susretima i kontaktima davati smjernice za razvoj karijere i prenositi znanja koja smatraju važnim za poslovni uspjeh mentoriranoj osobi. Imat će sastanke te komunicirati putem Skypea, e-maila ili telekonferencije, a održat će se i grupne edukacije na kojima će mentorirane osobe ojačati znanja iz područja liderstva, odnosa s medijima, analize financijskih izvještaja i prodajnih vještina.

U svakom mentorskom ciklusu jedan će mentor biti povezan s jednom mentoriranom osobom, a ako žele u proces mentorstva HUP-a uključiti i osobu iz svoje tvrtke, mentori imaju mogućnost odabrati i dvije kandidatkinje.

Kriteriji

Prijave za program su gotove, a s obzirom na to da je Baza poslovnih žena utvrdila i kriterije za povezivanje mentora i mentorirane osobe, to je ono na što je trenutno fokusirana.

„Bitno je ženama dodijeliti mentora, odnosno mentoricu, u skladu s njezinim željama i očekivanjima, a spajamo ih s obzirom na vrstu potrebne podrške, sličnosti uloga prošlog i sadašnjeg radnog iskustva, potencijal pozitivnog odnosa, spremnost na ulaganje vremena i truda u mentorski odnos i ispunjenje dogovorenih obveza, sposobnost davanja i primanja konstruktivnih i iskrenih povratnih informacija, a važna je i sličnost u vrijednostima, interesima, hobijima“, kaže voditeljica Baze žena.

Na kraju ovog pilot-projekta, mentorski će ciklus biti evaluiran, tvrde u HUP-u.

„Na bazi analize postignutog te povratnih informacija ocijenit ćemo rezultate koje su svi dionici stekli u procesu“, zaključila je Lea Šćrbec.

Izvor: Jutarnji.hr

Najnovije oglase, vijesti i savjete iz svijeta tržišta rada potraži i na MojPosao LinkedIn profilu!

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.