Share
Tweet
Share
Send to friend

Hodamo li dovoljno?

Hodamo li dovoljno?

Zašto je bitno "hodati" svaki dan?

U vremenu kad su svi sportski centri, teretane ili mjesta na koja ste prije odlazili vježbati zatvorena, ostaje nam najbolja opcija koju vrlo često zaboravimo, a to je: Hodanje

Hodanje je benefit svakog zdravog čovjeka koji premalo koristimo kako zbog načina života i posla, tako ponekad i zbog vlastite lijenosti. Navikli smo na vožnju, a hodanje smo smanjili na minimum. 

Hodanje je najosnovniji pokret, prva radnja koju nas uče kad smo mali. Potpuno je besplatno, ne zahtjeva skupocjenu opremu, posebno mjesto niti neku određenu vještinu i znanje. Hodanje pomaže održavanju tijela i uma u zdravom stanju, a daje nam i vrijeme i prostor da usporimo, da “prehodamo” sve probleme i brige koje nas muče i pogledamo širu sliku.

Autorica knjige “A walking Life: Reclaiming Our Health and Our Freedom One Step at a Time” Antonia Malchik navodi da nas hodanje “vraća” u život.

Sve prednosti hodanja

Mnogi od nas na hodanje ne gledaju kao na vježbanje, ali sama kretnja donosi mnogobrojne koristi našem tijelu. Studije pokazuju da redovno hodanje smanjuje rizik za srčani i moždani udar, ali i štiti od demencije. Promjene su očigledne ako hodate barem 1800 koraka dnevno, ili tjedno barem 5 kilometara. 

Ne morate opsesivno “skupljati” korake, ali probajte svaku radnju koju trebate izvesti “prehodati”.

Ako trebate ustati po čašu vode, ustanite, nemojte zamoliti nekoga da vam ju doda. Ako radite od kuće u ovo vrijeme, nemojte sjediti 8 sati bez prestanka, barem dva puta u sat vremena ustanite i prošećite. 

Što se više trudite, više će vam to ući u naviku. Šanse za ozljede su izuzetno male, manje od bilo kojeg drugog sporta.

Pomaže mentalnom zdravlju

Mnoga istraživanja povezuju umjereno hodanje sa poboljšanim mentalnim zdravljem. Studije ukazuju da su ljudi koji više hodaju puno manje anksiozni i depresivni. Poseban naglasak se stavlja na šetnju po zelenim površinama. Bila to šuma, park, livada ili najmanji parkić smješten pored vaše zgrade, izađite i prošećite.

Kad se počnete osjećati loše ili depresivno, prošećite. Ponekad je najbolji lijek u nama samima, ali ga nismo svjesni. Možemo sami sebi pomoći i učiniti se sretnim i stabilnim.

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.