Share
Tweet
Share
Send to friend

Ugostitelji mjesečno gube 650 milijuna kuna, a država im nadoknadi 130 milijuna plus režije

Država im je dosad za plaće isplatila 1,8 milijardi kuna.

Ugostitelji mjesečno gube 650 milijuna kuna, a država im nadoknadi 130 milijuna plus režije

Razvijene zemlje nadoknadile su svojim građanima 70 posto gubitaka u dohotku koji su nastali zbog zatvaranja ekonomije i ograničenja u kretanju i poslovanju, pokazala je jedna analiza Međunarodnog monetarnog fonda. 

No, što je država slabija, i pomoć je niža pa su, prema istom istraživanju, zemlje u razvoju svojim građanima uspjele nadoknaditi tek 20 posto izgubljenog dohotka, a najsiromašnije samo 10 posto. 

Hrvatska se vjerojatno nalazi negdje u sredini ili bliže donjoj nego gornjoj skupini, no kao i u većem dijelu europskih zemalja, glavni oblik izravne financijske pomoći kod nas su potpore za isplatu plaća, piše Večernji list. One su u Hrvatskoj ograničene na iznos od 4.000 kuna, a uz njih znatniji financijski ustupak bio je i otpis javnih davanja tvrtkama kojima je zabranjen rad ili su imale osjetan pad prihoda. 

Hrvatski ugostitelji i općenito turistička branša mjesečno ostvaruju tek 30 posto ranijih prihoda, odnosno na mjesec gube oko 650 milijuna kuna u odnosu na lanjski promet, s tim što im država za plaće zaposlenih sad mjesečno nadoknadi oko 130 milijuna kuna. Ukupno, otkad je počela pandemija, kafići, restorani, hoteli i prateći sektor u RH dobili su za plaće zaposlenih radnika 1,772 milijarde kuna. 

Povrh toga dio novca dobit će nazad i za režijske troškove, procjena je oko 150 milijuna za tri mjeseca, no preciznih podataka još nema. Zasad je ugostiteljstvo najpogođenija djelatnost, no minuse zbrajaju i vlasnici teretana, sportski klubovi, glazbenici, kulturne ustanove. Zemlje koje imaju znatniji udio turističkih i inih usluga u svojoj ekonomiji platile su veću cijenu padom BDP-a kao što su Austrija, Španjolska, Francuska, dok ekonomije s jakim industrijama prolaze lakše.

Njemačka se, primjerice, zadnji prošlogodišnji kvartal izvukla s blagim rastom od 0,1 posto u odnosu na treći kvartal.  Ugostiteljski objekti u Njemačkoj zatvoreni su još od početka studenog, a negdje i krajem listopada i neće biti otvoreni sigurno do sredine veljače.

Izvor: Večernji list

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.