Share
Tweet
Share
Send to friend

Poduzetnicima na raspolaganju stoji oko 10,5 milijardi bespovratnih kuna

Poslodavci kontinuirano naglašavaju da je ključni cilj Nacionalne razvojne strategije i održivosti gospodarstva stvoriti između 60 i 100 tisuća dodatnih radnih mjesta u privatnom sektoru.

Poduzetnicima na raspolaganju stoji oko 10,5 milijardi bespovratnih kuna

Hoće li hrvatsko gospodarstvo, točnije onaj njegov dio koji nazivamo realni sektor, konačno ugledati svjetlo na kraju tunela kada se radi o europskom novcu? Može li privatni sektor u sljedećim godinama uistinu računati na novac za konkretne projekte koji će stvarati nova radna mjesta i potaknuti razvoj Hrvatske?

Ublaženi su uzavreli tonovi na relaciji Vlada – poduzetnici koji su pratili predstavljanje Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, svojevrsni dijalog ipak je otvoren. Iz Hrvatske udruge poslodavaca neprestano su upozoravali, tražili i lobirali da se pri raspodjeli, kada se radi o NPOO-u, ali i višegodišnjem financijskom okviru (VFO) upravo privatnom sektoru dodijeli značajan iznos bespovratnih sredstava. Zasad su u tome djelomično uspjeli. 

„Početkom travnja otvorio se prostor za konzultacije s ministarstvima i od tada smo odradili više od 25 sastanaka, nakon kojih smo radili male ali znakovite korake naprijed po pitanju dostupnosti sredstava za razvoj produktivnosti i konkurentnosti privatnog sektora. Kroz prve, neslužbene verzije sažetaka detektirali smo tek 8,5 milijardi kuna bespovratnih sredstava za poduzetnike, da bi se u dokumentu koji je predan Europskoj komisiji na kraju ipak budžetirala 13,1 milijardi bespovratnih sredstava i dodatnih 1,5 milijardi povoljnih kredita, zajmova i jamstava. Procjena HUP-a je da bi zbog ciljanih skupina i uvjeta natječaja poduzetnicima temeljem ovakvog strateškog dokumenta mogli povući nešto više od 10,5 milijardi bespovratnih sredstava, uz bitno veći interes i apsorpcijski kapacitet. Od financijskih instrumenata očekujemo da će interes postojati za prvoklasna jamstva“, ispričao je za Večernji list Hrvoje Balen, koordinator za NPOO i VFO u HUP-u. 

Novo programsko razdoblje od 2021. do 2027. u finalnoj je fazi, kazala je jučer Nataša Tramišak, ministrica regionalnog razvoja i europskih fondova, nakon sastanaka u Europskoj komisiji s Elise Ferreirom, povjerenicom za regionalnu politiku. Hrvatska bi, prema ministričinim riječima, do kraja lipnja trebala imati gotove operativne planove, kao i popis velikih projekata koje će kandidirati. 

Kako je kazala, poseban naglasak bit će stavljen na pametnu i digitalnu Hrvatsku, a izdašnije se planira novac namijeniti gospodarstvu i poduzetništvu. Ono što ulijeva nadu, jest da se se pripreme za programiranje novog razdoblja odvijale, kako je kazala Tramišak, po prvi puta u partnerskim odnosima i kroz procese radnih skupina pri čemu je sudjelovalo 300 ljudi, ne samo iz redova vlade i ministarstava već, civilnog društva, akademske i gospodarske zajednice te lokolaknih uprava i samouprava. 

„U ovom trenutku, imamo zaista otvorenu komunikaciju s pojedinim ministarstvima, poput ministarstava gospodarstva, turizma, rada i mirovinskog sustava što je dosta veliki pomak i daje nam mogućnost da usklađujemo prioritete“, ističe Hrvoje Balen.  

„Napravljen je odličan posao i s promjenom regionalne karte potpora i za to svakako treba pohvaliti Ministarstvo regionalnog razvoja. Međutim, ono što nam nedostaje, jest šira slika u cijelom planu, odnosno još uvijek nemamo informaciju hoće li se prihvatiti naši prijedlozi razdiobe sredstava po prioritetnim osima iz Regionalnog razvojnog fonda, koji je čak 28 posto izdašniji nego u proteklom periodu. Time bismo zaista izbjegli možebitne nesuglasice i nastavili s konstruktivnim dijalogom što je u interesu svih uključenih strana“, ističe Balen. 

Poslodavci kontinuirano naglašavaju da je ključni cilj Nacionalne razvojne strategije i održivosti gospodarstva stvoriti između 60 i 100 tisuća dodatnih radnih mjesta u privatnom sektoru, do 2030. godine, a za to će biti neophodno u vrlo kratkom vremenu potaknuti investicije od 10 do 12 milijardi eura, a za što se mogu jedinim dijelom iskoristiti EU sredstva, uz multiplicirana privatna ulaganja. 

„U proteklom razdoblju je iz VFO bilo u privatni sektor usmjereno 10 milijardi kuna, dok smo za novi period u nekoliko navrata čuli informacije da će ta brojka biti znatno povećana“, dodaje Hrvoje Balen.

Izvor: Večernji list

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.