Share
Tweet
Share
Send to friend

Nekoć su bila sasvim uobičajena, danas su ova zanimanja prava rijetkost

Za koliko njih ste uopće čuli?

Nekoć su bila sasvim uobičajena, danas su ova zanimanja prava rijetkost

Prošećite stazom prošlih vremena i provjerite sjećate li se nekih od ovih čudnih, zastarjelih zanimanja.

Mljekar

Svakog jutra 1950-ih, kao sat, mljekar bi dostavljao boce i vrčeve do vrha napunjene mlijekom. Ako ste imali sreće, ponekad bi čak dostavio i druge kuhinjske potrepštine poput jaja i maslaca. Mlijeko je ostalo, ali profesija je iscurila u zaborav, prenosi 24 sata.

Operater dizala 

Dizala se nisu uvijek pokretala jednostavnim pritiskom na gumb. Nekad su operateri dizala bili zaduženi za kontrolu svega, od vrata i smjera do brzine i kapaciteta kabine dizala. U 50-ima su automatska dizala postala uobičajena i pojedinci su morali pritisnuti vlastiti gumb.

Drvosječa

Ovi radišni ljudi bili su vješti s rušenjem drveća i izgubili su posao zbog tehnološkog napretka.

Billy Boy

U 50-ima i 60-ima 'Billy boysi' bili su mladi šegrti koji su pripremali čaj za druge muškarce na poslu. Čini se nevjerojatno sličnim pripravniku koji će vam donijeti kavu. Neke stvari se nikad ne mijenjaju.

Postavljač čunjeva

Ako ste voljeli igrati igre, mjesto postavljača čunjeva u kuglani bilo je pravo mjesto za vas. Radnici su obično ručno organizirali čunjeve za svaku igru. Posao je propao nakon što je Gottfried Schmidt 1936. izumio mehanički uređaj za postavljanje čunjeva.

Operater u centrali

Operateri su povezivali međugradske pozive i usmjeravali komunikaciju prije nego što je digitalna centrala promijenila igru. Do ranih 80-ih pozicija je zastarjela.

Daktilograf

Daktilografi su i danas traženi, samo bez pisaćeg stroja. U 1940-ima daktilografi su bili popularni položaji u izdavačkoj, administrativnoj i činovničkoj industriji. Današnja uloga jednostavno je nadograđena računalima.

Pokretač sata

Pokretač sata radio je točno ono što ime insinuira. Bilo je samo pitanje vremena kada će tijekom industrijske revolucije satovi početi raditi sami.

Ledar

U ranim 1800-ima, rezanje leda bio je uobičajeni zadatak ručnog piljenja pojedinačnih blokova leda iz jezera i rijeka, kako bi se pomoglo u skladištenju hladne hrane tijekom zime. Zatim su izumljeni hladnjaci i posao je nestao.

Perač tkanine

Ovo je posao s kojim se svaki roditelj može poistovjetiti - pranje rublja. U srednjem vijeku oni su čistili tkaninu kako bi s tekstila uklonili ulje i prljavštinu. Nakon toga, materijal su povezivali kako bi se stvorila odjeća i drugi predmeti.

Tihi trgovac

'Podmukli' tihi trgovci dobili su ime po tome što su tijekom prohibicije prodavali alkoholna pića 'u tišini'. Sada možete pronaći koktel nakon stresnog dana na poslu bilo gdje.

'Udarač' 

Prije nego što je 1847. izumljena prva mehanička budilica, unajmljivali su se udarači koji su pomagali i gađali prozore graškom ili lupali po staklu dugim motkama kako se ne bi prespavalo zbog posla ili tijekom popodnevne drijemeži. A onda je došao alarm.

Fenjerdžija

Još kasnih 1800-ih i ranih 1900-ih netko je bio zaposlen da pali ulične svjetiljke. Samo mali broj postoji i danas jer je većina ulične rasvjete sada električna.

Lektor

Svima nam je potrebno malo ometanja na poslu. Pa, lektori su bili izvor zabave u 20-ima. Zaposlenicima čitaju vijesti i literaturu naglas, gotovo kao priču za laku noć za odrasle bez vremena za spavanje. Iako se neki i danas nazivaju lektorima, ova vrsta lektora je otpuštena jer je najvjerojatnije previše smetala na poslu.

Sakupljač pijavica

U 19. stoljeću pijavice su se smatrale medicinskim čudima koje bi isisavale otrovnu krv i bolesti iz tijela. Profesija je zaustavljena jer se bolest još više počela širiti, 'isisavajući život' iz cijele operacije sakupljanja pijavica.

Vozači trupaca

Sve do 1970-ih, vozači trupaca pomagali su premjestiti ogromna debla iz šume u pilane za potrebe izgradnje. Posao se gasio kako je moderni prijevoz napredovao.

'Pluća'

Ironično, 'pluća' su bili oni koji su raspirivali vatru u alkemičarskim radnjama, prvenstveno između 14. i 16. stoljeća. Zbog svih otrovnih materijala u laboratorijima, radnikova bi pluća postala crna i posao je prekinut.

Kopači mulja

Ovim zanimanjem su dominirali oni u ekstremnom siromaštvu. Kopali su po riječnom mulju u potrazi za vrijednim predmetima koje su kasnije preprodavali javnosti. 1904. ovaj se posao smatrao nezakonitim.

'Neophodne' žene

Ove žene bile su potrebne prije kolonijalnog razdoblja. Te su žene bile poznate po pražnjenju posuda napunjenih otpadom tijekom dana. Tek na kraju kolonijalnog razdoblja unutarnje kupaonice postale su uobičajena pojava, a posao je propao.

Frenolog

Frenolozi su smatrani važnima jer su bili majstori u 'jedinoj pravoj znanosti o umu', ili drugim riječima, čitanju inteligencije na temelju oblika glave. Ova praksa je propala i na kraju je raspuštena 1967.

Barutni majmuni

Mladići na ratnim brodovima su trpali barut u topove i nazivani su barutnim majmunima. Kako su topničke inovacije stizale, položaj je propao.

Kamenolomac

U kasnom 19. stoljeću kamenolomci su potresali gradilišta, rudareći kamen koji se koristio u svrhe gradnje.

Hvatači štakora

U viktorijansko doba bi hvatali i prodavali štakore pubovima gdje su ih jeli psi i igrali se s njima za zabavu. 

'Uskrsnućar'

U 18. i 19. stoljeću, studenti medicine trebali su tijela za vježbanje, a 'uskrsnućari' su priskočili u pomoć - doslovno su iskopavali mrtve leševe i prodavali ih medicinskim školama. Pretpostavlja se da je posao kasnije zabranjen, donosi MSN.

Signalist

Signalizator je pomogao ručno upravljati višestrukim skretnicama i polugama kako bi se osiguralo da se svi vlakovi kreću u pravom smjeru. Nakon što su željeznice kompjuterizirane u kasnim 60-ima, signalisti su dobili otkaz.

Gradski glasnik

Gradski glasnik bio je zadužen za urlanje važnih vijesti s uglova ulica - tradicija koja seže sve do 18. stoljeća. Njihovi gromki glasovi paradirali su ulicama s odvažnom prisutnošću, a onda su se pojavili radio, TV i Twitter...

'Jazavac'

Pomislili biste da će farmeri prodavati vlastite proizvode tijekom tržišne revolucije, ali ne, jazavci su bili posrednici koji bi kupovali proizvode od farmera i zatim ih skuplje prodavali kupcima na tržnici. Posrednici postoje i danas, ali izraz 'jazavci' ne.

Toalet farmer

To je bio netko tko je iskopavao i uklanjao ljudski otpad iz zahoda i septičkih jama između 15. i 17. stoljeća. Kako su moderni kanalizacijski sustavi postajali sve rašireniji, farmeri su nestali.

Izvor: 24 sata

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.