U našoj rubrici možete pročitati sve o ponašanju za vrijeme razgovora za posao, a u nastavku pogledajte što autori knjige navode kao potencijalno fatalne pogreške.
U još jednom nastavku vodiča kroz knjigu , nastojimo vam ukazati na neke pogreške koje posloprimci čine na selekcijskom intervjuu, a možda nisu ni svjesni njihovog utjecaja.
Ubrzanost ili usporenosti
Zauzdajte temperament ili prebacite 'u prvu'; ubrzani govor na intervjuu za posao može na vašeg sugovornika ostaviti negativan dojam jer vas neće moći pratiti a time će i velik dio vašeg izlaganja otići u vjetar. Jednako tako, usporeni govor može pobuditi dosadu i nezainteresiranost.
Rastresenost
Prije razgovora probajte se koncentrirati na ono što želite izložiti poslodavcu bez prevelikog opterećenja. Tijek intervjua i njegovo uspješno završavanje ovisi prije svega o načinu na koji mu pristupite!
Nametljivost ili ravnodušnosti
Oboružajte se samopouzdanjem ali pripazite se suviše nametljivog nastupa. Flegmatično držanje može odaslati poruku o nezainteresiranosti za radno mjesto, zato se trgnite i uložite malo energije.
Neiskrenost
O iznošenju neistinitih podataka u životopisu već smo govorili, isto pravilo vrijedi i na razgovoru. Više ćete si štete nanijeti sitnim lažima nego li nedostatkom znanja i/li iskustva. Najmanje ćete pogriješiti ako budete ono što jeste.
Neurednost
Sliku o čovjeku stvaramo u prvih nekoliko sekundi susreta, zato pripazite na pristojan i uredan izgled, čak i ako vam se to kosi sa životnom filozofijom.
Trema koja je izmakla kontroli
Nemojte pokleknuti pred zvučnim nazivom poslodavca i visokim očekivanjima koje ste postavili pred sebe. Gledajte na razgovor kao priliku da se predstavite potencijalnom poslodavcu; možda neće biti uspješno iz prvog pokušaja, ali biti će još prilika.
Ukoliko tremu manifestirate kroz fiziološke reakcije, prethodno konzultirajte neki vodič za relaksaciju ili razgovarajte s bliskom osobom koja će znati kako vam maknuti taj teret.