Ako je svijet pozornica, onda je dobar dio reflektora usmjeren na radno mjesto, i premda ne ciljate na nagradu glumišta, neki trikovi sa dasaka koje život znače dobro dođu u predstavljanju.
Uspješnost mnogih radnih pozicija, kao što su one u politici, obrazovanju i managementu, ovisi o licu koje zaposlenik pokazuje kroz svoj rad, čak i ako ga ne prati prirođena karizma. U svijetu sve više mladih managera koji često komuniciraju sa javnošću, polaze tečajeve glume kako bi savladali probleme s kojima se susreću; od treme do lošeg disanja koje utječe ne samo na tonalitet glasa nego i položaj tijela. Dojam se stvara u prve 3 sekunde, stoga želite ih iskoristiti najbolje što možete, bez obzira radite li kao menadžer ili tek tražite posao.
Budite publika
Kada dolazite na razgovor za posao ili pripremate prezentaciju pred velikim brojem ljudi, nemojte razmišljati o tome kako će sve oči biti uprte u vas, nego se premjestite u poziciju publike koja će uživati u onome što ste im pripremili. Pročistite glavu od svih strahova i nesigurnosti, tu ste jer ste to zaslužili svojim radom i talentima, sada još samo morate neke ljude podsjetiti na to.
Dišite!
Nervoza često poremećuje ritam disanja; uzimanjem manje kisika disanje postaje plitko, a osoba manje fokusirana i učinkovita. Kada osjetite dolazak blagog vala panike, duboko udahnite kroz nosnic, osjećajte kako vam se pluća pune zrakom, potom izdahnite kroz usta, što će vas instantno vratiti u sadašnjost i smiriti.
Držanje
Na dojam koji ostavljamo utječe i držanje s kojim nastupamo. Cilj je ostaviti dojam samopuzdane osobe, čak i ako niste. Da biste to postigli, kad stojite rasporedite težinu tijela na oba stopala podjednako, ispravite kralješke te lagano stegnite trbušne mišiće. Dok sjedite, ispravno držanje također vrijedi, ali sa blagim nagibom prema naprijed, a ukoliko se nalazite za stolom za sastanke ruke između lakta i zapešća položite na njegovu površinu, preklopljenih dlanova, no bez poigravanja prstima.
Glas
Dodajte rezonantnost svojem glasu upošljavanjem abdominalnih mišića te govoreći iz dijafragme (ošit). Izbjegavajte visoko-uzlazne naglaske. Vježbajte ton glasa na nižim frekvencijama, ali ne spuštajte ga toliko da zvučite neprirodno. Zvonki 'halooo' ili 'molimm' s druge strane slušalice možda nekome para uši, a da toga niste ni svjesni.
Zvuk tišine
Naučite se osjećati ugodno u tišini i ne silite konverzaciju pod svaku cijenu. Ponekad je tiši nastup uvjerljiviji od neprekidnog brbljanja koje počinje gubiti svoj smisao.
Eye contact
Ako se u svoje nastupu ne koristite eye-contact-om, nećete zadobiti pažnju sugovornika. Kad razgovarate s grupom izbjegnite standardnu grešku letimičnog pogledavanja različitih sugovornika. Radije pribjegnite kontaktu sa samo nekoliko, no ne na istom mjestu u prostoriji. Prilikom razgovora jedan na jedan, sugovornika pogledavajte naizmjenično u jedno oko, pa u drugo, kao da im želite 'usaditi' poruku, ipak zadržite normalan ritam 'usađivanja' kako ne bi pomislili da imaju posla sa neurotičarom.
Izgled očajnika
Bez obzira koliko žarko željeli sklopiti ugovor ili pridobiti klijenta, nikad ne otkrivajte od kolike vam je to važnosti. Ispoljavanje potrebitosti ili servilnosti može u drugoj strani probuditi osjećaj neugode, pa čak i odbijanja. Vjerujte u sebe, a kada nešto tražite, neka izgleda kao da ne tražite veliku uslugu.
Entuzijazam
Premda ne možete baš svaki dan ulaziti u sobu kao sunce na horizontu, potrudite se ući sa stilom koji se temelji na profesionalnom entuzijazmu i zadovoljstvu sobom. Kao što je nobelovac, dramaturg, David Mamet jednom rekao; ulazite na pozornicu kao da se spremate na izlazak a ne vađenje krvi.
Dostojanstveni izlazak
Ako očekujete bis, izađite dostojanstveno nakon što drugoj strani probudite apetit.