Pitanja o plaći, ambicijama i vlastitim prednostima i manama ponekad su sklizak teren posloprimcima.
Autori knjige u nastavku serije o pitanjima na intervjuu savjetuju kako odgovoriti na neka od ključnih pitanja u procesu selekcije.
Pitanja o ambicijama
Poslodavcima je važno da će osoba koju izaberu na novo radno mjesto tamo neko vrijeme i ostati, zato su pitanja o zadovoljstvu i ambicijama vrlo indikativna, kao i ona o očekivanoj plaći.
Zato, ako vas poslodavac pita «Kad ste bili najzadovoljniji?», iskoristite priliku te opišite prijašnje radno iskustvo gdje su se tražile motivacije slične očekivanjima za radno mjesto za koje se natječete i gdje ste sa zadovoljstvom dali izniman radni doprinos.
«Koji su vaši planovi za iduće tri godine?» - ovime se nastoji doznati koliko stvari prepuštate slučaju, a koliko zapravo sami kreirate svoju sudbinu. Pokažite da imate planove, ali i da ste se spremni prilagoditi.
«Koji su vaši ciljevi?» - U svojem odgovoru usredotočite se na kratkoročne ciljeve, prije nego li prijeđete na maštanja o budućnosti.
«Koji je vaš idealan posao?» - odgovor na ovo pitanje otkriva što vas u poslu najviše zanima i motivira. Budite konkretni i što je više moguće realni.
«Iz vašeg se životopisa čini da ste prekvalificirani za ovo radno mjesto. Zašto ste se ipak odlučili aplicirati?» - ovim pitanjem poslodavac računa da će vas zateći, stoga pokažite svoj siguran stav i viziju profesionalnog razvoja unutar firme.
«Koliku plaću očekujete?» - prije svega, poslodavac želi vidjeti uklapate li se u njegov budžet, ali i šira očekivanja koja idu uz poziciju; bonuse, pogodnosti itd. Prije intervjua raspitajte koliko je novaca realno očekivati, a svoj odgovor formulirajte u obliku raspona, bez fiksnih vrijednosti. Dogodit će se i da će poslodavac inzistirati na konkretnom iznosu, no više o pregovaranju o plaći u nadolazećim člancima.
Pitanja o prednostima
«Zašto bismo zaposlili upravo vas?» - poslodavac želi procijeniti vašu motivaciju, stoga sažmite još jednom svoje radno iskustvo ističući najznačajnija postignuća. Druga varijanta tog pitanja je formulirana u ovom stilu; «Što dobivamo ako zaposlimo vas. A ne nekog od ostalih kandidata. Što vas čini jedinstvenim?»
«Koje su tri pozitivne stvari koje bi vaš trenutni poslodavac rekao o vama?» - poslodavac želi saznati koliko ste objektivni u procjeni samog sebe. Iskoristite priliku da se pohvalite parafrazirajući riječi vašeg nadređenog: «Nadređeni mi je rekao da mi s potpunim povjerenjem može prepustiti vođenje važnih projekata.»
«Koje su vam najjače strane?» - ovime poslodavac želi vidjeti shvaćate li koje su osobine važne za mjesto za koje se natječete, stoga navodite prvo takve uz ilustraciju koja će potvrditi vaše tvrdnje. «Dobro komuniciram s ljudima, što dolazi do posebnog izražaja u pregovorima kada…»
Nakon što se pohvalite i pomislite kako ste to dobro izveli, slijedi šok – «A koje su vaše loše strane?». Naravno da nemate loših strana, samo nemojte to baš tako reći. Ne pokušavajte ni sa šabloniziranim navođenjem tvrdoglavosti, jer će iskusni intervjuist prozreti takav pokušaj, već se radije usredotočite na neku profesionalnu slabost koju nastojite ukloniti dodatnim ulaganjem. Primjerice; «Iako odlično vladam engleskim, u zadnje vrijeme nisam imao prilike koristiti ga, pa svaki mjesec naručim poneku knjigu s inozemnih knjižara na internetu.»