U dosadašnjim smo edicijama utvrđivali kako odgovoriti na pitanja o (poslovnoj) prošlosti i budućnosti, plaći, manama i prednostima. A što Vi imate za pitati?
No prije nego li se pozabavimo pitanjima za poslodavce, osvrnimo se na još neke od mogućih 'zamki' na putu do drugog kruga natječaja, pa možda čak i posla, koje vam pomažu prijeći autori knjige
Pitanja o snalažljivosti
Koliko u Zagrebu ima taxi vozila?
Ovakvo pitanje vjerojatno ne očekujete osim ako se već niste jednom opekli. No umjesto da zovete taksi službu, opustite se, poslodavac želi vidjeti vašu sposobnost analitičkog razmišljanja, pogotovo u stresnim situacijama. Zato, dajte si desetak sekundi i počnite razmišljati na glas; «Ako u Zagrebu ima milijun stanovnika, a zaposleno je…» Očekujte da ćete biti prekinuti u nekom trenutku, ispitivač je dobio uvid u način na koji razmišljate.
Pitanja o slobodnom vremenu
Čime se bavite u slobodno vrijeme?
Poslodavac želi privesti kraju stresni dio intervjua i stvoriti svoju sliku o vama. Navedite hobije kojima se bavite, sportove te stupanj aktivnosti.
Osjećate li da uspijevate održati ravnotežu poslovnog i privatnog?
Ovdje poslodavca zanima kako 'punite baterije' te kako balansirate poslovni i privatni život. Ovo je dio gdje možete spomenuti svojeg ljubimca o kojem se brinete, sportske vikend aktivnosti i slične 'ventile'.
Jeste li nedavno pročitali neku knjigu ili gledali neki film?
Odgovor na ovo pitanje pokazuje vašu opću kulturu, te interese. Ako kažete da volite čitati, spomenite i najdraži naslov/autora, ili nešto što je vezano uz poziciju za koju se natječete, samo pazite da asocijacija ne bude previše očita.
Što vas zanima osim posla kojim se bavite?
Poslodavac želi procijeniti vašu opću kulturu i kreativnost. Budite oprezni s opsegom navedenih interesa kako ne biste ostavili dojam osobe koja 'svaštari'.
Narušavaju li česta poslovna putovanja vašu rutinu?
Poslodavac želi provjeriti kako biste prihvatili putovanja kao dio poslovnih obveza. Dobro procijenite koliko ste spremni na čestu udaljenost od obitelji i ugode svakodnevne rutine.
Pitanja koja poslodavci ne bi smjeli postavljati, a ipak pitaju
Ako dođete u situaciju da obrazlažete svoju vjeroispovijest, znajte da prema Zakonu o radu, poslodavcima je zabranjen svaki oblik diskriminacije pa tako i po toj osnovi. Zato dajte do znanja da se trudite ne miješati osobna uvjerenja s poslom. Možete i odbiti odgovoriti ako vam je nelagodno, a to navedite kao razlog. Ako poslodavac inzistira, zamolite da vam objasni važnost pitanja u kontekstu posla.
Također, prema Zakonu o radu, osoba koja traži posao ne smije biti postavljena u nepovoljniji položaj od drugih, zbog svojeg bračnog stanja ili obiteljskih obveza. Ipak ponekad će poslodavac iz administrativnih razloga tražiti podatak o vašem bračnom stanju pa neki od prijedloga za odogovr su;
Najteža pitanja su..
…ona koja postavljate Vi! Kada vas poslodavac upita imate li kakvih pitanja, to nije rečeno bez razloga. Time ispituje vašu zainteresiranost za posao i tvrtku, a ako nemate što za pitati pretpostavit će da niste previše 'zagrijani' za mogućnost rada u tom okruženju. Vjerojatno vas zanima što vas očekuje na tom radnom mjestu u narednoj godini, koji su prioriteti organizacije, koji su važni klijenti i projekti. Probajte sa nekim od sljedećih pitanja;