Nakon istraživanja , pozvala je na hitne mjere uslijed sve većeg broja liječnika koji konzumiraju opijate.
U posljednjih deset godina, 750 članova medicinskog osoblja bilo je podvrgnuto disciplinskim mjerama zbog konzumacije alkohola i droge. BMA procjenjuje kako će svaki 15 liječnik u svojoj karijeri barem jednom imati neku vrstu problema vezanog uz konzumaciju navedenih sredstava. Nadalje, liječnici su 3 puta podložniji obolijevanju od ciroze jetre nego li ostatak populacije, a upravo je ta dijagnoza karakteristična za alkoholizam.
BBC je svoje istraživanje temeljio na prijavljenim slučajevima u svakoj trećoj medicinskoj ustanovi, a neki od podataka zvuče gotovo nevjerojatno; u klinici u posljednjih je deset godina čak 17 članova osoblja bilo disciplinirano zbog konzumacije. Iz Britanskog udruženja maksilofacijalnih i oralnih kirurga dolazi podatak kako je od 150 ispitanih članova, više od petine bilo upoznato sa barem jednim slučajem rada pod utjecajem alkohola.
Ipak, za razliku od drugih djelatnosti koje odgovaraju za živote ljudi, poput pilota ili profesionalnih vozača, britanski liječnici nemaju pravilnik koji bi ih spriječio u uživanju alkohola prije odlaska na rad. Otegotna je okolnost što se, kaže Dr. Michal Wilks, predsjednik Etičkog povjerenstva BMA, radi o profesiji koja ne želi priznati da postoji takav problem u njenim krugovima, a takav stupanj odbijanja onemogućava svaki oblik pomoći ovisniku. Kao jedino rješenje Wilks vidi uvođenje programa kojim bi se ovisnicima pružio odgovarajući tretman, a cijenu od 10 milijuna funti smatra investicijom koja će Vladi dugoročno uštedjeti novac.