Možda najveća korist koju će Hrvatska imati od početka pregovora s Europskom unijom veća je predanost izgradnji relevantnih institucija te usklađivanje sa standardima i zahtjevima EU.
Najavljena reforma javne uprave, predviđena nedavno potpisanim Zajmom za prilagodbu (PAL) Svjetske banke, trebala bi otkloniti neke od slabosti hrvatskog društva, poput korupcije i birokratiziranosti.
Kako je cilj same reforme podići kvalitetu javne uprave i u nekoliko idućih godina je uskladiti sa zahtjevima EU-a, ona će iziskivati značajne promjene u strukturi zaposlenih, a to znači istodobno zapošljavanje novih i otpuštanje postojećih kadrova.
U idućim godinama prilagodbe sa zahtjevima EU, pojavit će se velika potreba za novim radnim mjestima te se očekuje osnivanje brojnih agencija i drugih stručnih tijela koja će se popunjavati stručnim i visokokvalificiranim kadrovima.
Istodobno, veliki broj kadrova zaposlenih u državnoj upravi nema stručne kvalifikacije u skladu s potrebama, a izgledno je kako će se tek mali broj prekvalificirati i na taj način zadržati posao. U tom procesu otpuštanja viška zaposlenih i zapošljavanja stručnog kadra, važno je da ukupan broj zaposlenih ostane isti ili se čak smanji, napominje Sanja Madžarević – Šujster, glavna ekonomistica zagrebačkog ureda Svjetske banke.
Promjena bi trebala uslijediti i u sustavu nagrađivanja: raspon plaća bio bi veći i ojačao bi odnos između plaća i unaprjeđenja i znanja i sposobnosti. Osnova napretka u karijeri bila bi učinkovitost, a ne kriteriji poput godina radnog staža što je sada slučaj.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik