Ako zbog zabrane rada nedjeljom u svakoj od 45.000 malih "kvartovskih" trgovina, koliko ih ima u Hrvatskoj, bude otpušten samo po jedan radnik, na ulici će završiti minimalno 45.000 ljudi.
Prognoza je to cehovskih udruženja trgovaca kojima se unatrag nekoliko dana neprestano javljaju mali trgovci s pitanjem hoće li ih država zbilja zatvoriti nedjeljom i s tvrdnjom kako će morati otpustiti barem jednog do dva zaposlenika, ako se to dogodi.
Naime, prema novom Zakonu o trgovini, rad nedjeljom bio bi dopušten samo "minimalnim iznimkama" - kioscima, trgovinama na benzinskim pumpama, cvjećarnicama ili primjerice trgovinama svijeća.
Pomoćnica ministra gospodarstva, Ema Culi, najavila je kako će nedjelja biti "bazno" neradni dan, pa će od zabrane biti izuzete samo trgovine koje građane opskrbljuju specifičnom robom ili su važne za očuvanje kulturne tradicije. Kao primjere, navela je upravo cvjećarnice, prodavaonice svijeća, kioske i trgovine na pumpama.
Ističe se kako nedjeljom trebaju raditi samo one trgovine koje ne narušavaju funkcioniranje zajednice, a koje su to trgovine i što se podrazumijeva pod pojmom kiosk, specijalizirana trgovina i slično, tek su "finese" koje se tek trebaju definirati.
Međutim, upravo te "finese" trgovcima stvaraju konfuziju, no najviše ih smeta činjenica da su diskriminirani. Jadranka Drk, predsjednica Ceha trgovaca Zagreba napominje kako novinski kiosci već sada prodaju sve osim kruha, no ukoliko bi i njega ponudili zamotanog u celofan imali bi zaista sve. Što automatski znači i puno veći promet, dok će mali dućani u susjedstvu morati zatvoriti svoja vrata.
Također, postavlja se pitanje zašto se rad dopušta trgovinama na benzinskim postajama čiji su vlasnici bogate naftne kompanije, a zatvaraju se mali, obiteljski dućani.
(V.K.)
Izvor:
Novi list