Minimalne plaće u zemljama Europske unije kreću se od 129 do 1.503 eura. Statistički ured Europske komisije, Eurostat, objavio je ovih dana iznose zajamčenih minimalnih plaća u zemljama članicama Europske unije, no na listi su se našle i neke od zemalja kandidatkinja.
Hrvatske na tom popisu nema, a i da se našla, postavlja se pitanje, kolika bi brojka stajala pokraj oznake "zajamčena minimalna plaća".
Naime, u Hrvatskoj zajamčena minimalna plaća na razini zemlje ne postoji. Postoji jedino najniža osnovica za uplatu obveznih doprinosa i ona za tekuću godinu iznosi 2.169,65 kuna. No, iako se u javnosti ta osnovica uvriježila kao zajamčeni minimalac, ona to nije.
U siječnju ove godine 18 od 25 zemlja članica EU-a donijelo je zakonsku odredbu o minimalnim plaćama. Visina plaće tako varira od države do države i kreće se od 129 eura mjesečno u Letoniji do 1.503 eura u Luksemburgu. Preračunato u kune, u Letoniji, gdje je najniža minimalna plaća na razini Europe, radniku je zajamčen prihod od nepunih 930 kuna mjesečno.
Istodobno, najviši minimalac u Uniji iznosi nešto više od 10.800 kuna. Usporedbe radi, prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosi 4.494 kune.
Hrvatska je posljednji put odluku o najnižoj plaći imala 1998. godine. Nakon toga sindikati nisu uspijevali postići takav dogovor s Banskim dvorima pa se posve neopravdano najniža osnovica za obračun doprinosa u javnosti počela percipirati kao minimalna plaća. No, ona to nije, jer poslodavac radniku na osnovicu od 2.169,65 kuna mora uplatiti doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Međutim, isplaćena plaća može iznositi i 100 kuna, ali bi takva isplata bila kršenje zakona. Ako poslodavac isplati plaću nižu od osnovice na koju je platio doprinos, radnik ga može tužiti i dobiti zasluženu plaću.
(V.K.)
Izvor:
Glas Istre