Novinari u Hrvatskoj, u posljednje vrijeme sve su više, suočeni sa svakodnevnim kršenjem radnih prava i uskraćivanjem medijskih sloboda, stoji u priopćenju Hrvatskog novinarskog društva (HND) i Sindikata novinara (SIN) objavljenom u ponedjeljak.
"Troje novinara regionalnog dnevnika Glas Istre dobilo je otkaze zbog medijskih istupa u kojima su pisali i javno govorili o temama koje većinskom vlasniku medija nisu bile po volji. Jednom od njih uručen je otkaz iako je zakonski zaštićen od otkaza jer je član Radničkog vijeća. U navedenom primjeru poslodavac je ignorirao i radne i medijske propise", ističe se u priopćenju HND-a i SIN-a.
U dnevnom listu Vjesnik, još u većinskom vlasništvu države, najavljene su dvije otkazne liste za novinare i druge medijske radnike, dodaje se u priopćenju i naglašava da pritom također nisu poštovane pravne odredbe. "Na prvoj listi nalaze se 24 radnika kojima je nagoviješten otkaz. Svim novinarima savjetovano je da je bolje da javno ne istupaju", stoji u priopćenju.
HND i SIN osvrnuli su se i na zahtjev dogradonačelnika Karlovca da se novinara Hrvatskog radija Karlovac, Vladu Dražića, financijski i disciplinski kazni zbog javnog istupa na jednoj tribini, a s kojim se dogradonačelnik nije slagao.
Također, u priopćenju HND-a i SIN-a navodi se i da je poslodavac u Večernjem listu praktički suspendirao kolektivni ugovor tako što je donio novi restriktivni Pravilnik o radu. Isto tako, dodaje se, poslodavac je stavio na snagu novi etički kodeks o kojem prethodno novinari nisu niti razgovarali i koji znatno ograničava profesionalne slobode Večernjakovih novinara te unosi dodatnu nesigurnost u novinarski posao.
Iz navedenih primjera vidljivo je da je u hrvatskom medijskom prostoru na djelu pokušaj suspendiranja stečenih prava i medijskih sloboda, a na to Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske ne mogu i neće pristati, poručuje se u priopćenju.
(T.B.)