Otprilike trećina građana zemalja središnje Europe, koje su prije dvije i pol godine postale članice Europske Unije, zabrinuto je za svoja radna mjesta i životni standard, pokazuje istraživanje njemačkog GfK instituta.
Zabrinutost za radna mjesta, bila je najizraženija u Mađarskoj, navode iz instituta. S druge strane, više od polovice ispitanika u Estoniji vjeruje kako su njihova radna mjesta postala sigurnija.
Istovremeno ispitanici su naveli i primjetno povećanje troškova te porast korupcije, od ulaska njihove države u sastav EU u svibnju 2004. godine. Rezultati pokazuju kako je više od 75% ispitanika navelo porast cijena u njihovim državama, nakon ulaska u EU.
Većina ispitanika, s rezervom je optimistična po pitanjima mogućnosti obrazovanja i otvorenosti granica drugih zemalja po pitanju prihvata strane radne snage. Naime, nakon ulaska, gotovo je tri četvrtine "novih stanovnika EU" vjerovalo da otvaranje granica pruža mnoge poslovne i edukacijske mogućnosti u ostalim članicama. Godinu dana kasnije postotak se smanjio na 60%, a trenutno se kreće oko 70%, pokazuju rezultati.
Studenti i mladi u dobi od 18 do 29 godina, pokazali su najviše optimizma, pa je tako više od tri četvrtine njih izjavilo kako vjeruju da im je ulazak u EU pružio više mogućnosti glede obrazovanja i zaposlenja.
Autori istraživanja navode kako sve više građana novopridruženih zemalja EU vjeruje da će kroz određeno vrijeme radna mjesta postati sigurnija, zdravstveni sustav razvijeniji, a životni standard puno bolji.
Istraživanje je provedeno u Češkoj, Estoniji, Poljskoj, Slovačkoj, Sloveniji, Mađarskoj, Latviji te na Cipru i Malti.
(V.K.)
Izvor:
GfK