Treća faza privatizacije Ine ima još dosta pitanja bez odgovora, ali prošli tjedan nagoviješteno je kako bi ona u domaću burzovnu ponudu mogla uvesti i novi instrument trgovanja - tzv. varant (warrant).
Predsjednik Hanfe Ante Samodol rekao je kako bi Ininim zaposlenicima 30 dana prije upisa 7% dionica trebalo omogućiti da na burzi trguju varantima, odnosno pravima na povlaštenu kupnju dionica koje bi im Ina distribuirala u obliku burzovno trživog opcijskog vrijednosnog papira.
Osim za "inaše" instrument bi se nešto kasnije primijenio i u slučaju radničkih dionica T-HT-a te drugim sličnim zahvatima.
Premda ključevi za alokaciju još nisu poznati, prema sadašnjim tržišnim cijenama (3250-3300 kuna) paket od 700.000 dionica vrijedan je oko 2,3 milijarde kuna.
Uz pretpostavku da se zaposlenicima Ine ponude po cijeni na razini oko 2000 kuna (što je jedna od aktualnih hipoteza), cijeli paket "inaše" bi stajao oko 1,4 milijarde kuna, što znači da bi im na minuli rad država dodijelila povlasticu vrijednu oko 900 milijuna kuna.
Računa li se ozbiljno s njihovim uvođenjem u slučaju Ine, treća faza privatizacije teško da bi mogla uslijediti već u lipnju, tj. netom po isteku šestomjesečnog tzv. lock up razdoblja, otvorena s uvrštenjem Ine na burzu po okončanju javne ponude dionica. No čini se da se ni ostatak priprema ne uklapa u lipanjsku realizaciju.
Iako je Ina prije mjesec i pol objavila neobvezujući poziv bivšim zaposlenicima, o konačnom modelu - od formule alokacije s obzirom na broj sudionika, radni staž i cijenu dionica, odnosno maksimalni paket - Vlada se tek treba očitovati, a cijelu priču treba potvrditi i Sabor.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik