Povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dječjeg rada (12. lipnja), Međunarodna organizacija rada (ILO), upozorila je kako prema njihovim procjenama u svijetu radi oko 218 milijuna djece.
Od ukupnog broja djece koja su često prisiljena raditi, njih 75% uglavnom je zaposleno u poljoprivrednom sektoru. Rukovanjem otrovnim pesticidima, radu na opasnim strojevima i visokim temperaturama tako je izloženo oko 132 milijuna djece u dobi od 5 do 14 godina.
Zabrinjavajuća je činjenica kako se upravo od njihova rada dobivaju dobra koji ljudi diljem svijeta svakodnevno konzumiraju.
Oni su najčešće zaposleni na zasjevima žitarica, kakaa, kave, voća, šećerne trske, riže, čaja, duhana i povrća. Osim toga zaposleni su i na poslovima branja i sadnje kao i na uzgoju pamuka.
ILO upozorava kako je i inače poljoprivreda jedan od najopasnijih gospodarskih sektora, pogotovo ukoliko se u njemu zapošljavaju djeca, koji su unatoč manjku iskustva izloženi istim opasnostima kao i starije osobe.
Prema procjenama ILO-ova Programa za suzbijanje dječjeg rada, oni često počinju raditi sa 5 godina starosti, dok oni mlađi od 10 godina čine i do 20% ukupne dječje radne snage u nekim ruralnim dijelovima svijeta.
Osim toga iskorištavanje djece za rad koči njihovu daljnju edukaciju, zbog čega su im uglavnom smanjeni izgledi za bolju budućnost. Ovaj je problem teško rješiva s obzirom da većina zaposlene djece potječe iz obitelji koje čine dvije trećine najsiromašnijih na svijetu.
Upravo zbog toga, Međunarodna organizacija rada sklopila je novo partnerstvo sa svim vodećim međunarodnim organizacijama iz poljoprivrednog sektora s ciljem promoviranja zaštite djece koja rade u poljoprivredi, poboljšanja uvjeta života u ruralnim dijelovima, donošenja posebnih programa zaštite, borbe protiv diskriminacije i promocije prilika za pravilno zapošljavanje mladih u ruralnim dijelovima.
(V.K.)
Izvor:
ILO