Iako broj nezaposlenih već mjesecima neprestano opada (potkraj srpnja bilo ih je registrirano 245.768, što je najniži broj od 1995. godine), postotak nezaposlenih žena i dalje je vrlo visok.
Najbolje to potvrđuju brojke - 150.779 žena s "crne liste" Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) ili udjel od 61,4% u ukupnom broju nezaposlenih.
Bez obzira na poticaje koje Vlada daje poslodavcima za zapošljavanje posebice majki s malom djecom i žena starijih od 45 godina, čini se da žene u borbi s predrasudama vrlo često izvuku deblji kraj.
Kada je riječ o broju nezaposlenih s obzirom na stručnu spremu, žene su u većini u gotovo svim kategorijama. Očekivano, najviše ih je nezaposlenih sa završenom srednjom školom za zanimanja do tri godine i školom za KV i VKV radnike.
Slijede žene sa završenom srednjom školom i gimnazijom te osnovnom školom. Broj žena bez škole registriranih na burzi tek je nešto veći od broja onih koje su završile fakultet ili akademiju te onih koje su magistrirale ili doktorirale. No zanimljivo je da udjel visoko školovanih žena među nezaposlenima te obrazovne skupine doseže gotovo 70 posto.
Prema podacima HZZ-a, očito je da je najviše nezaposlenih mladih žena između 20. i 30. godine. No, one i najbrže odlaze s burze. Najteže pronalaze posao žene s radnim iskustvom i dobi između 40 i 50 godina, jer im često nedostaje informatička pismenost i znanje stranih jezika.
Mladim ženama pak prepreka je potencijalno majčinstvo koje za sobom vuče rodiljne dopuste te česta bolovanja zbog djece.
Na rukovodećim mjestima 500 najjačih tvrtki u Hrvatskoj samo je 8% žena. Istodobno, one su često lošije plaćene nego muški menadžeri i mnogo se više i dulje trebaju dokazivati nego oni. To su samo neke od nevidljivih i neformalnih prepreka s kojima se žene suočavaju u karijeri.
Teško ih je dokazati i događaju se mimo pozitivnih zakona. Pojava ima i ime - "stakleni strop". Nevidljiva granica o koju žene u jednom trenutku udare glavom. I dalje ne mogu!
Zato se u zakone razvijenih zemalja, posebice Europske unije, ugrađuju obvezne kvote za žene. Posebnim programima potiču se i promiču jednake mogućnosti za oba spola, ali unatoč svemu (pa i uloženom novcu!) rezultati izostaju.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik