Iako gotovo polovica poslodavaca (49%) smatra da rad od kuće smanjuje troškove tvrtke, samo 28% posloprimaca radi od kuće, pokazuje istraživanje koje je tijekom kolovoza 2007. na više od 900 posloprimaca i 75 poslodavaca proveo MojPosao.
Pod radom od kuće podrazumijeva se uobičajeni radni odnos gdje zaposlenik ne boravi u samoj tvrtki već posao obavlja od kuće, pri čemu povremeno dolazi u tvrtku kako bi obavio poslove koje ne može raditi od kuće .
Potrebno je napomenuti kako se dodatno obavljanje radnih zadataka koji se ne stignu napraviti za vrijeme radnog vremena u tvrtki i tome slično, ne podrazumijeva pod radom od kuće.
Ovo istraživanje pokazalo je da sudionici hrvatskog tržišta rada pod pojmom rada od kuće podrazumijevaju oba gore navedena slučaja.
Tako je čak 58% ispitanih posloprimaca izjavilo je da u tvrtki u kojoj rade ne postoji mogućnost rada od kuće, 35% ih je izjavilo kako takva mogućnost postoji, dok preostalih 8% ne zna postoji li mogućnost rada od kuće u tvrtki u kojoj rade.
Prema rezultatima, 28% ispitanika radi od kuće, od toga 60% muškaraca u odnosu na 40% žena.
Više od polovice poslodavaca (51%) izjavilo je da u njihovoj tvrtki postoji mogućnost rada od kuće. Poslodavci koji takav rad omogućuju najčešće navode kako je to zbog tehnologije koja to dopušta te kako je na taj način zaposlenicima olakšano usklađivanje privatnog i poslovnog života. No, ispitani poslodavci koji ne omogućuju takav način poslovanja kao razlog najčešće navode prirodu posla.
Od ispitanika koji su izjavili da rade od kuće, njih 33% radi od kuće barem četiri puta tjedno. Povremeno, tj. samo u iznimnim situacijama od kuće radi 23% ispitanika, jednom do tri puta tjedno 35% ispitanika, dok preostalih 9% od kuće radi rjeđe od jednom tjedno.
Rad od kuće je relativno nov način poslovanja o čemu svjedoči činjenica da, od onih ispitanika koji rade od kuće, 67% ispitanika od kuće radi unazad dvije godine dok je manje onih koji na takav način rade dulje od dvije godine (33%).
Od ispitanika koji ne rade od kuće, čak 75% bi to željelo. S druge strane, 14% ispitanika ne bi željelo raditi od kuće, dok ih 11% ne zna.
Od poslodavaca koji ne omogućuju rad od kuće, 38% ih razmišlja o uvođenju istog, dok preostalih 62% ne razmišlja o takvom potezu i to prvenstveno zbog prirode posla koju takav način rada ne podržava.
Prednosti rada od kuće
Kao najveće prednosti rada od kuće posloprimci ističu vremensku fleksibilnost (57%), ostanak kod kuće (47%), mogućnost usklađivanja poslovnog i obiteljskog života (42%), veću udobnost (24%) te prostornu fleksibilnost (9%).Svega 2% ispitanika smatra da rad od kuće nema prednosti. Osim toga posloprimci smatraju kako rad od kuće pridonosi smanjenju stresa (85%), većoj produktivnosti (83%), većem zadovoljstvu poslom (82%), lakšoj koncentraciji (80%) i većem radnom elanu (75%).
Na strani poslodavaca, njih 49% smatra da rad od kuće smanjuje troškove tvrtke. Gotovo trećina (32%) ispitanika smatra da troškovi ostaju isti, dok 16% ispitanih poslodavaca ne može procijeniti. Samo 4% poslodavaca smatra da rad od kuće povećava troškove tvrtke.
Nadalje, poslodavci smatraju da rad od kuće doprinosi povećanju zadovoljstva zaposlenika (88%), lakšem privlačenju novih zaposlenika (67%), donosi financijsku korist (64%), doprinosi smanjuju izostajanja zaposlenika s posla (64%), omogućava zadržavanje starih kvalitetnih zaposlenika (61%) i povećava produktivnost zaposlenika (55%).
Nedostaci rada od kuće
Kao najveće nedostatke rada od kuće ispitani posloprimci su naveli teškoće u komuniciranju s kolegama i nadređenim (44%), ometanje od strane ukućana (41%) i nedostatak odgovarajuće tehnologije (31%).Poslodavci smatraju da su najveći nedostaci nemogućnost samodiscipliniranja (58%), teškoće u komuniciranju s kolegama i nadređenim (49%) te ometanje od strane ukućana (43%).