Europa je daleko od podjednake zastupljenosti žena i muškaraca u sektoru znanosti. Naime, podzastupljenost žena sve je izražajnija.
Naglasila je to dr. Maren A. Jochimsen, glavna tajnica Europske platforme za više žena u znanosti (EPWS).
Prema najnovijim statističkim podacima više od 50% žena upisuje fakultet, a 43% njih obrani doktorat. No, svega 15% žena nalazi se na visokim pozicijama u sektoru znanosti.
Također, tek 18% žena bavi se znanošću u privatnom sektoru. Prema podacima iz 2003. godine, u samo šest zemalja je fakultetsko obrazovanje žena bilo niže od 50%, i to u Republici Češkoj (35%), Belgiji (36%), Njemačkoj, Malti i Turskoj (38%) te Francuskoj i Velikoj Britaniji (42 posto).
U drugim zemljama ta zastupljenost je u postotcima bila mnogo veća. Primjerice, Latvija (67%), Litva (62%), Estonija i Rumunjska (58%) i Portugal (56 posto).
Dok je tek oko 29% žena zastupljeno u sektoru znanosti EU, u zemljama izvan EU ona je mnogo viša.
Primjerice, Latvija (53%), Litva (48%), Bugarska (47%) i Portugal (44%), dok je tek 17% žena zastupljeno u sektoru znanosti u Nizozemskoj, 19% u Njemačkoj, Belgiji, republici Češkoj i Francuskoj 28 posto.
Europska platforma za više žena u znanosti bori se protiv podzastupljenosti žena u znanosti i zauzima se da se njihov glas čuje na europskoj razini, a osnovana je u Bruxellesu. Trenutno broji 117 članova, a predstavlja više od 10.000 znanstvenica u 30 zemalja.
Platforma se zauzima za ravnopravnost spolova u europskoj znanosti. Bavi se, primjerice, razlikama u plaćama između znanstvenika i znanstvenica, visinom položaja na koje se imenuje žene i pristupom žena sredstvima za istraživanja.
(A.T.)
Izvor:
EurActiv