Zakon o minimalnoj plaći, kako se sada čini, neće se donositi u sazivu ove Vlade.
No, prijedlog najveće središnjice SSSH, ipak će se uskoro naći na dnevnom redu saborskog odbora za politiku i to samo zato što ga je tamo uputila Hrvatska stranka umirovljenika.
SSSH i dalje čvrsto zastupa svoj stav te predlaže da minimalna plaća od 1. siječnja 2008. iznosi 2.700 kuna bruto, što je 2.025 neto.
Tek nakon prijelaznog razdoblja od godinu dana takav bi se minimalac vezao za prosječnu plaću i iznosio bi 50% prosječne plaće.
Minimalna plaća ujedno bi bila i neoporezivi dio plaće, te osnovica za obračun doprinosa. Knežević pak kaže da nije na sindikatima da se dogovore, već na Vladi.
S druge strane, prijedlog drugih pet sindikalnih središnjica, NHS-a, URSH-a, HUS-a, UNI-Cro-a te Matice sindikata javnih i državnih službenika predviđa postupno povećanje najnižeg iznosa minimalne plaće kroz iduće četiri godine na 50% udjela u prosječnoj plaći.
Prema njemu bi od početka iduće godine minimalna plaća porasla na 41% udjela u prosječnoj plaći, što bi iznosilo 2.815 kuna bruto. U 2009. godini minimalac bi porastao na 44% prosječne plaće, odnosno 3.020 kuna, u 2010. na 47%, odnosno 3.226 kuna, a u 2011. na 50%, što bi iznosilo 3.432 kune (u slučaju da prosječna plaća ostane ista kao danas).
"Vlada nam je dužna još jedan razgovor o ovoj temi, pa se nadam da će obećanje ispuniti", kaže Krešimir Sever iz NHS-a.
"Sindikalna je strana razjedinjena i flegmatična. Ni nakon godine dana nisu se uspjeli dogovoriti oko zajedničkog stava. Premijer ih je uputio na bilateralne razgovore sa poslodavcima, ali do toga kako se sada čini neće doći u skoroj budućnosti", objašnjava Jasna Kulušić, direktorica radno-socijalnih odnosa pri HUP-u.
(A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik