Stručnjaci revizorsko-konzultantske tvrtke Deloitte objavili su listu 500 najvećih kompanija iz 19 država u Srednjoj i Istočnoj Europi, među kojima se našao i relativno skroman broj hrvatskih tvrtki, odnosno njih 14.
Najbolju poziciju na listi zauzela je INA, dok se na listi 50 najjačih banaka najbolje plasirala ZABA.
Na samom vrhu liste nalazi se poljski naftni koncern PKN Orlen, za kojim slijede mađarski Mol, češka Škoda, ukrajinski Naftogaz te češki elektroenergetski div ČEZ.
Od hrvatskih kompanija, na 16. mjestu se nalazi INA za kojom slijede Agrokor (44. mjesto), HEP grupa (84.), Konzum (95.), HT (150.), Pliva grupa (167.), T-mobile (282.), Hrvatske željeznice (297.), VIPNET (338.) te HEP distribucija (358.).
Prema riječima dr. Žarka Primorca, chairmana Deloittea, ovakva zastupljenost na listi "svakako ne može biti zadovoljavajući pokazatelj snage hrvatske privrede. Vidljivo je da Hrvatska nema pravih regionalnih kompanija. I vodeća INA će vjerojatno postati plijen neke veće energetske grupe, kao što je to skoro postala PLIVA, HT, VIPNET. Premda je sada kasno, ali ipak treba zažaliti što u devedesetima nismo imali snažniju strategiju jačanja poduzetnog sektora. Više hrvatskih kompanija se moglo razvijati u regionalne lidere da je bilo dovoljno političkog sluha, ali i znanja i spremnosti da se pomogne njihov razvoj."
Kompanije su na listu uvrštene prema prihodu, a osim opće liste Deloitte je sastavio i listu 50 najjačih banaka i osiguravateljskih tvrtki, kao i liste 10 najjačih energetskih i naftnoprerađivačkih, uslužnih, proizvodnih i telekomunikacijskih kompanija.
Na listi Top 50 banaka u Srednjoj i Istočnoj Europi zastupljeno je 6 banaka iz Hrvatske. Najbolje je plasirana Zagrebačka banka koja se nalazi na 13. mjestu, a za njom slijede Privredna banka Zagreb (19.), Raiffeisenbank (36.), Erste & Steiermärkische bank (37.), Société générale – Splitka banka (46.) i Hypo Alpe-Adria-Bank (50. mjesto).
Na ljestvici Top 50 osiguravateljskih tvrtki nalaze 3 hrvatske, od kojih najviše, 13. mjesto, zauzima Croatia osiguranje, dok za njom slijede Euroherc (42.) te Allianz Zagreb (45. mjesto).
Lista je potvrdila da najveće prihode u regiji ostvaruju tvrtke koje pripadaju sektoru energetike i naftnoprerađivačke industrije, kojima pripada 156 mjesta na ukupnoj ljestvici. Od prvih sto kompanija njih čak 44% otpada na ovaj sektor. Iza energetskih, najbrojnije su tvrtke iz automobilske industrije, kako proizvodnje tako i trgovine automobilima, koje čine 10% najjačih tvrtki, dok je treći po prihodima sektor maloprodaje i robe široke potrošnje. Ovaj sektor na listu ulazi s ukupno 106 tvrtki, iako, valja napomenuti, one ostvaruje svega 16 posto od ukupnog prihoda petsto najvećih.
Interesantno je usporediti najveće regionalne tvrtke s globalnima. Ako pogledamo Forbesovu listu 500 najvećih svjetski kompanija, vidjet ćemo da je, na primjer, po prihodima najveća srednjoeuropska tvrtka, poljski PKN Orlen, imala u 2006. godini 22 puta manji prihod nego najveća svjetska tvrtka Wall Mart.
(V.K.)