Dvije trećine Amerikanaca koji u zadnji trenutak javljaju kako ne mogu doći na posao jer su bolesni, čine to zato što su nezadovoljni raspodjelom slobodnih dana, ne žele trošiti dane godišnjeg kako bi se odmorili ili imaju obiteljskih obaveza, ali to ne žele priznati.
Cijena takvih nenadanih izostanaka je poveća te iznosi 760.000 američkih dolara godišnje i to samo na plaće zaposlenika, a tom trošku još treba pridodati cijenu manje produktivnosti te pada prihoda i morala među zaposlenicima.
Zaključci su to istraživanja koje je provela američka tvrtka CCH provela intervjuirajući 317 menadžera za ljudske resurse u 48 saveznih država SAD-a.
Nadalje, istraživači su otkrili kako je tek 34% bolovanja opravdano dok u ostatku slučajeva zaposlenici izmišljaju bolovanja zbog obitelji (22%), osobnih obaveza (18%), stresa (13%) te drugih razloga (13%).
Pravna savjetnica Pamela Wolf iz tvrtke koja je provela istraživanje navodi kako većina ljudi pokušava uravnotežiti poslovne obaveze s privatnim životom, zbog čega bi poslodavci trebali više izlaziti u susret zaposlenicima, a to bi u konačnici rezultiralo i boljim poslovnim rezultatima.
Također, poslodavci su naveli kako bolovanja u zadnji tren zaposlenici najčešće otvaraju ponedjeljkom ili petkom te u danima oko Božića, Nove Godine i Dana nezavisnosti, zbog čega su njihove sumnje u lažna bolovanja sve opravdanije.
Autori i stručnjaci navode kako bi poslodavci trebali uvesti posebne programe za kontroliranje izostanaka s posla te učinkovitije programe raspodjele slobodnih dana. (V.K.)
Izvor:
PR Newswire