U Hrvatskoj su žene diskriminirane pri zapošljavanju i to već kod razgovora za posao, pokazalo je istraživanje "Identifikacija standarda diskriminacije žena pri zapošljavanju", koje je u rujnu na uzorku od 1.017 žena proveo Vladin Ured za ravnopravnost spolova u suradnji s HZZ-om i znanstvenicima s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta.
Istraživanje pokazuje da se već u oglasima za zapošljavanje spominje spolna pripadnost kao uvjet za dobivanje posla, a s time se susrelo 48,4% ispitanica, dok se čak 68,7% njih susrelo s uvjetom dobne granice pri zapošljavanju.
Čak 62,9% ispitanica je prilikom razgovora za posao upitano o bračnom statusu i broju djece, a najčešće su ta pitanja postavljana ženama iz Istre i Primorja.
Također, 37,8% žena upitano je prilikom razgovora za posao namjerava li rađati te imati obitelj, dok je 5,6% ispitanica zbog trudnoće dobilo otkaz.
Gotovo 21% žena je na prethodnim poslovima imalo godišnji odmor kraći od 18 radnih dana, a 10% ih je radilo više od 10 prekovremenih sati tjedno.
Sa zahtjevima poslodavca za rad nedjeljom i praznicima suočilo se 47% ispitanica, a najviše u Istri, Primorju i Dalmaciji, za razliku od Zagreba i Slavonije.
Istraživanje je također pokazalo da su žene svjesne da su u nepovoljnijem položaju od muškaraca po pitanju ravnopravnosti, pa ih 65% smatra da žene i muškarci nemaju ni jednak status u društvu niti jednake mogućnosti pri zapošljavanju.
Također, istraživanje je pokazalo da su ispitanice s nezavršenom i završenom osnovnom školom češće nezaposlene na duži period, za razliku od ispitanica sa srednjim, višim i visokim stupnjem obrazovanja. (A.T.)