Čak 13 milijuna radnika u članicama EU bilo je žrtva mobbinga odnosno nasilja na radnom mjestu, pokazalo je istraživanje o mobbingu provedeno u EU.
Tri milijuna radnika trpjelo je na poslu fizičko nasilje, a 6 milijuna njih imalo je fizičke obračune s kolegama izvan radnog mjesta, 3 milijuna radnika u EU bile su žrtve seksualnog zlostavljanja na poslu, dok je pozamašan broj onih koji su bili žrtve i ostalih oblika nasilja.
Jedan radnik koji je u Njemačkoj bio izvrgnut mobbingu tvrtku stoji između 25.000 i 75.000 eura godišnje zbog gubitaka uzrokovanih izbivanjem s posla zbog bolovanja, smanjenja radnog učinka i zbog grešaka u radu.
U Finskoj je 15% radnika izloženo moralnom maltretiranju na poslu, u Velikoj Britaniji i Nizozemskoj 14, u Švedskoj 12, u Belgiji 11, u Francuskoj i Irskoj 10, u Danskoj 8, u Njemačkoj i Luksemburgu 7, u Austriji 6, u Španjolskoj i Grčkoj 5, a u Italiji i Portugalu 4 posto radnika.
Te razlike u postocima između europskih zemalja određuju i kulturne razlike u toleranciji na psihološka maltretiranja, ali vjerojatno i informiranost radnika, tako da se može pretpostaviti da su razmjeri pojave zlostavljanja na poslu i širi.
Primjerice, u Švedskoj je svakodnevno ponašanje pretpostavljenog koji zadaje zadatak radniku povišenim tonom i na autoritativan način, ocijenjeno kao neprihvatljivo i često je klasificirano kao mobbing.
Drugačija je situacija u primjerice mediteranskim zemljama gdje po povijesno-kulturnoj tradiciji u radnim odnosima opisano ponašanje ostaje neprimijećeno, odnosno biva tolerirano.
S druge strane, na Balkanu povišeni se ton i autoritativan način izdavanja zadataka smatraju gotovo općeprihvatljivim.
Moralno maltretiranje već je zakonski kažnjivo u mnogim europskim državama, a najbolje zakone ima Švedska, Norveška, Francuska, Švicarska, u kojima je "mober" (onaj koji maltretira) kazneno odgovoran, a žrtva može zatražiti odštetu za nanesenu joj "biološku štetu".
Što se tiče Hrvatske, pojam mobbing je prvi put uveden 2000. godine na 8. godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa u Zagrebu. Iako u nas još uvijek ne postoji zakon o mobbingu, kao i u drugim europskim državama, postoji nekoliko dobro definiranih članaka različitih zakona na koje se žrtva mobbinga može pozvati pri traženju odštete za narušeno psihofizičko zdravlje.
Inače, do sada rekordna odšteta od 300.000. eura za doživljeni mobbing dodijeljena je novinarki jedne talijanske izdavačke kuće, koja je podigla tužbu zbog problema s novim urednikom. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik