Na dnu liste Hrvatska je u društvu s Bugarskom, Ruskom, Ukrajinom, Rumunjskom, Moldavijom, Makedonijom i Albanijom
Na ljestvici 41 zemlje u kojima se mjerio "majčin indeks" Hrvatska je rangirana pri samom dnu, tek na 35. mjesto.
Taj rang pokazuje da je Hrvatska među zadnjih sedam zemalja razvijenog svijeta u kojima se preporučuje postati majkom.
Najbolji uvjeti u Švedskoj
Na dnu liste Hrvatska je u društvu s Bugarskom, Ruskom Federacijom, Ukrajinom, Rumunjskom, Moldavijom, Makedonijom i Albanijom. Samo u tim zemljama teže je biti majkom nego u Hrvatskoj.
Poražavajući rezultat posljednja je ocjena organizacije Save the Children u kojoj se prilike za majčinstvo u pojedinim zemljama ocjenjuju na temelju različitih kriterija.
Neki od njih su, primjerice, pristup žena obrazovanju, ekonomske prilike, visina primanja, zastupljenost žena u vlasti, majčinska i dječja zdravstvena skrb. Njihovim zbrojem Hrvatska je završila na dnu razvijenih zemalja u kojima se majčinstvo ne sugerira.
U istoj kategoriji, među zemljama razvijenog svijeta, najbolje uvjete za majčinstvo ima Švedska iza koje slijede Norveška i Island.
Slovenija na 16. mjestu
Od susjednih zemalja bitno povoljnije prilike za majčinstvo ima Slovenija koja se našla na 16. mjestu. Tako su u Sloveniji prilike za majčinstvo poput onih u Švicarskoj ili Velikoj Britaniji dok je na dnu ljestvice Albanija.
"Majčin indeks" inače ocjenjivan je u 146 različitih zemalja svijeta od čega je navedena 41 zemlja svrstana u kategoriju razvijenih dok su ostale manje razvijene i nerazvijene zemlje.
U sredini prve kategorije na prilično niskom 27. mjestu našle su se i SAD. Razlozi takvom rangu, stoji u izvješću, jest visok rizik od smrti majke, visoka smrtnost djece mlađe od pet godina, loša politika o majčinstvu kao i politički status žena. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list