HND je pozvao kolege da podrže prosvjed kako bi dali podršku Dušanu Miljušu i ostalim premlaćenim kolegama
Brutalni napad na novinara Jutarnjeg lista, Dušana Miljuša, koji je često pisao o zločinačkom podzemlju, ubojstvima i kriminalu, zgrozio je hrvatsku javnost, ali i još jednom ukazao na ugroženost novinarske struke.
Ovaj događaj prenijele su gotovo sve strane agencije, a brutalni napad je osudila i Europska komisija ističući da je sloboda tiska temeljno demokratsko načelo u Europskoj uniji.
Prosvjedom za zaštitu novinara
No, ovaj nemili događaj nije i jedini koji se dogodio u posljednjim mjesecima. Podsjetimo da je prošlog mjeseca napadnut fotoreporter Zadarskog lista Filip Brala prilikom pokušaja fotografiranja nogometne utakmice u Gorici, a u samoj redakciji zadarskog Narodnog lista napadnuta je novinarka Danijela Banko zbog novinskog članka o automobilskim olupinama.
U međuvremenu je Hrvatsko novinarsko društvo (HND) pozvalo kolege da mirnim okupljanjem u petak u 11 sati kod Kamenitih vrata podrže prosvjed protiv organiziranog kriminala kako bi dali podršku Miljušu i ostalim premlaćenim kolegama.
Premijer Ivo Sanader je u utorak mimo redovitog rasporeda odmah primio izaslanstvo Hrvatskog novinarskog društva, a napad na novinara Miljuša je svrstan u rang "opasnih i nedopustivih obračuna s onima koji javno istupaju i iskazuju svoj stav". Premijer je izjavio da će Vlada učiniti sve da se istraži i riješi ovaj napad, a MUP-u je naložio da istraži slučaj jer smatra da je napad na novinare osobito opasan za društvo.
2007. najsmrtonosnija za novinare
Svjetska novinska federacija (IFJ) je i ove godine povodom Svjetskog dana slobode medija upozorila na loš profesionalni položaj i sve veću nesigurnost novinara u društvu. Spomenimo i kako je prošla, 2007. godine, bila najsmrtonosnija za medijske zaposlenike u cijelome svijetu. Organizacija za zaštitu prava novinara Presse Embleme Campagne (PEC) objavila je da u 2007. u 27 zemalja ubijeno najmanje 110 novinara, a u razdoblju od 2003. do 2008. samo u Iraku je poginulo 213 novinara. U 2006. godini među novinarima je bilo 96 žrtava, što je porast od 14 posto.
PEC također ističe da je broj ubijenih novinara čak 60% veći u odnosu na 2005. godinu kada je 68 novinara bilo ubijeno. Dvije trećine od ukupnog broja ubijenih novinara poginulo je u zonama sukoba, a to su Irak, Somalija, Šri Lanka, Afganistan i Demokratska Republika Kongo. Stanje se pogoršalo i u Pakistanu i na Filipinima. (A.T.)