S obzirom na nisku stopu zaposlenosti u Hrvatskoj ekonomska politika mora se usmjeriti i na povećanje stope zaposlenosti
Hrvatska zbog sve izraženije potrebe za uvozom radne snage treba dugoročnu politiku useljavanja kako bi upravljala imigracijom i izbjegla da se taj proces odvija bez nadzora ili uz diktat multinacionalnih kompanija, ocijenjeno je danas na konferenciji "Useljenička politika u funkciji razvoja hrvatskog gospodarstva", u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK).
S obzirom na nisku stopu zaposlenosti u Hrvatskoj ekonomska politika mora se usmjeriti i na povećanje stope zaposlenosti, rečeno je također na konferenciji.
Vlada svjesna problema
Predsjednik HGK Nadan Vidošević istaknuo je da je područje useljavanja jedno od rijetkih koje nije regulirano zajedničkim obvezujućim normama Europske unije, pa Hrvatska ima šansu na temelju svojih potreba i iskustava drugih, oblikovati vlastiti useljenički model.
Hrvatska se, rekao je, već suočava s nedostatkom radne snage i zahtjevima poslodavaca za njezinim "uvozom", a takvo stanje će se zbog depopulacije i starenja stanovništva dodatno intenzivirati. Nepovoljna populacijska kretanja, dodao je, imat će dalekosežne posljedice na ekonomiju, posebno na financiranje mirovinskih fondova koji se temelje na generacijskoj solidarnosti.
Potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac rekao je da je Vlada svjesna problema koji proizlaze iz depopulacije. Oni su dugo nastajali pa će trebati puno vremena za njihovo rješavanje, rekao je, te preporučio učenje na iskustvima drugih zemalja pri čemu je spomenuo Sloveniju, koja crpi ljudske resurse od svojih istočnih susjeda.
Povećanje stope zaposlenosti
Direktorica Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva i bivša ravnateljica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Sanja Crnković - Pozaić, u svom je izlaganju spomenula primjer SAD-a gdje se smatra da je nedostatak inženjera i informatičara glavni uzrok potencijalnog pada konkurentnosti te zemlje, a izlaz se traži u obrazovnom sustavu i imigraciji. Hrvatska nije nikakav izuzetak, kaže ona, a ograničavati se u gospodarskoj politici samo na domaću radnu snagu je kratkovidno i iracionalno.
Tako Alka Obadić sa Zagrebačkog Ekonomskog fakulteta upozorava da u usporedbi sa zemljama EU-a, Hrvatska ima najnižu stopu zaposlenosti, pa se ekonomska politika mora usmjeriti na povećanje stope zaposlenosti, odnosno treba aktivirati neaktivno stanovništvo čime bi se smanjila potreba za uvozom radne snage.
I Danijel Nestić s Ekonomskog instituta Zagreb je upozorio da je povećanje stope aktivnosti stanovništva jedan od ključnih koraka, kako u povećanju sigurnosti mirovinskog sustava, tako i u općim privrednim kretanjima u Hrvatskoj. U svakom slučaju, kaže Nestić, rast stope ekonomske aktivnosti stanovništva, omogućio bi izbjegavanje velikog dijela ekonomskih problema vezanih uz starenje i smanjenje brojnosti stanovništva. (Hina)