Svjetska banka ističe da je povećanje zaposlenosti tzv. starije populacije urgentan problem za sve tranzicijske države, nove članice Europske unije i Hrvatsku
Promjenama mirovinskog sustava iz 2007. godine Hrvatska nije krenula u pravom smjeru kada je riječ o politici prema starijim radnicima.
Povećanje zaposlenosti tzv. starije populacije (u dobi od 55 do 64 godine) urgentan je problem za sve tranzicijske države, nove članice Europske unije i Hrvatsku, ističe Svjetska banka u svojem najnovijem ekonomskom izvješću. Time bi se ublažili pritisci na tržištu rada te smanjila opterećenja mirovinskih sustava.
Ublažavanje zakona
Za razliku od Hrvatske, u dobrom smjeru krenula je, kako napominje Svjetska banka, Mađarska, koja je od ove godine pooštrila kriterije za invalidsku mirovinu, a od 2013. namjerava smanjiti poticaje za prijevremeno umirovljenje.
Poljska vlada je pak pohvaljena za svoj "Program 50+ Generacijska solidarnost" kojim želi potaknuti da starije osobe ne žive od socijalnih potpora nego da se zapošljavaju.
Sve nove, istočno i srednjoeuropske zemlje (EU10) bitno zaostaju prema "starim" Unijinim članicama (EU15) kada je riječ o zaposlenosti starijih građana, pokazuju podaci Svjetske banke. Tako su 50-postotnu zaposlenost populacije starije od 54 godine, koju bilježi većina zemalja EU15, dostigle samo baltičke države - Estonija, Letonija, Litva, a Češka je vrlo blizu.
No u Poljskoj radi svega oko 30 posto ljudi te starosne dobi, a puno bolje nisu ni Slovenija ni Mađarska - tamo je taj udio nešto iznad 30 posto.
Zapošljavanje starijih
Prema Eurostatovim podacima, slično je i u Hrvatskoj gdje je 2006. godine bilo 546.000 radnika starijih od 54 godine, a od toga je zaposlenih bilo 187.000, znači tek nešto više od 30 posto. Krajnje je vrijeme da Hrvatska započne rješavati problem zapošljavanja populacije starije od 54 godine. Upozorenjima koje već duže vrijeme upućuju domaći stručnjaci pridružila se sada i Svjetska banka.
Sanja Mađarević-Šujster, glavna ekonomistica Svjetske banke, napomenula je prigodom prošlotjednog predstavljanja najnovijeg ekonomskog izvješća o Hrvatskoj da je uključivanje starije radne snage na tržište rada vrlo važno za ekonomski rast i stabilnost zemlje u idućem razdoblju. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik