Vatrogasci su dodatke izgubili kada su izašli iz okrilja MUP-a i prepušteni su gradovima, osnivačima javnih vatrogasnih postrojbi
Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) zatražio je da se vatrogascima prizna dodatak na posebne uvjete rada, napomenuvši kako je Sindikat u više navrata upozoravao na potrebu reguliranja minimalnih koefcijenata i dodataka za posebne uvjete rada profesionalnih vatrogasaca, a što Vlada uporno odbija priznati vatrogascima.
Sindikat u današnjem priopćenju navodi da 40-tak vatrogasaca iz JVP Grada Karlovca, koji će ovo ljeto raditi u sklopu državne intervencijske vatrogasne postrojbe (DIP) na dubrovačkom području, neće dobiti ni lipe dodatka za posebne uvjete rada.
Naime, te su dodatke profesionalni vatrogasci izgubili kada su izišli iz okrilja MUP-a i prepušteni na milost i nemilost gradovima osnivačima javnih vatrogasnih postrojbi, koji vatrogascima i uz izdašnu potporu sredstava državnog proračuna, jedva osiguravaju sredstva za plaće.
Dodaci samo pripadnicima DIP-a
U državnoj interventnoj postrojbi na njih može računati zapovjednik i vatrogasni instruktor i to u iznosu od pet i 10 posto na osnovnu plaću, ali ne i vatrogasci javnih vatrogasnih postrojbi iz čijih se redova u protupožarnoj ljetnoj sezoni popunjava ova postrojba.
Sindikat se pita kako je moguće da se dodaci za posebne uvjete rada priznaju samo pripadnicima DIP-a koji su na platnom spisku Državne uprave za zaštitu i spašavanje, a ne i vatrogascima JVP koji čine 90 posto njezina sastava ili će se to dogoditi tek nakon što netko ponovno nastrada, kao u slučaju Kornati?
Sindikat drži kako "Vlada ima novaca za dodatke na posebne uvjete rada svih 60 tisuća zaposlenih u zdravstvu i njih još 10 tisuća u socijalnoj skrbi, ali ne i za jednog jedinog od nešto više od 2.000 profesionalnih vatrogasaca pa ispada da je biti zdravstveni djelatnik ili zaposlenik sustava socijalne skrbi kudikamo opasnije nego biti profesionalnim vatrogascem", navodi se, uz ostalo, u priopćenju. (Hina)