Prema sadašnjoj situaciji, svim radnicima iz zemalja koje su 2004. pristupile EU potpuno slobodno kretanje će na europskom tržištu rada biti dozvoljeno 2011., a radnicima iz Bugarske i Rumunjske 2014. godine
Nakon što su se Bugarska i Rumunjska priključile Europskoj uniji, pojam slobodnog kretanja radnika dobio je malo drugačije značenje. Ove dvije zemlje, članicama su postale dvije i pol godine nakon ulaska osam bivših komunističkih zemalja, čiji su radnici i tada nailazili na razna ograničenja u EU.
Iako su u međuvremenu neke stare članice djelomično ukinule ograničenja za radnike iz osam post komunistički država, istovremeno su uvele zabrane za radnike iz Bugarske i Rumunjske.
Stare članice EU stranim radnicima mogu ograničavati ulazak na svoje tržište rada maksimalno sedam godina. To znači da će, prema sadašnjoj situaciji, svim radnicima iz Češke, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve, Poljske, Slovačke i Slovenije potpuno slobodno kretanje na europskom tržištu rada biti dozvoljeno 2011., a radnicima iz Bugarske i Rumunjske 2014. godine.
Njemačka i Austrija
Među 15 najstarijih članica, Austrija i Njemačka i dalje su odlučile zadržati ograničenja za strane radnike, barem do 2009. godine, opravdavajući se ionako visokom stopom nezaposlenosti domaćeg stanovništva.
Belgija je odlučila zadržati ograničenja za osam postkomunističkih zemalja, ali je ublažila odredbe za dobivanje dozvola za rad u pojedinim sektorima gdje nedostaje radne snage. Primjerice za medicinske sestre, vodoinstalatere, električare ili automehaničare.
Danska pak dopušta svim građanima EU, pa i onim u novim članicama da dođu u njihovu zemlju. Ako pronađu posao u roku od šest mjeseci, automatski dobivaju boravišnu i radnu dozvolu. Ovakvo ustrojstvo tržišta rada Danci će imati do 2009. godine.
Finska i Grčka
Finska i Grčka su odustale od ograničenja u svibnju 2006. godine. Finska je otvorila vrata radnicima iz Rumunjske i Bugarske, dok im Grčka izdaje dozvole samo za poslove koje poslodavci ne mogu popuniti s građanima EU.
Iako je Francuska podržavala ograničenje kretanja stranih radnika, u srpnju ove godine, godinu dana od planiranog, odlučila je ukinuti ograničenja i otvoriti vrata svojeg tržišta rada stranim radnicima iz zemalja koje su se EU priključile 2004. godine. Radnicima iz Bugarske i Rumunjske izdavat će se prijevremene dozvole za rad, i to za popunjavanje deficitarnih zanimanja. Ova usluga uključuje uslužnu djelatnost, izgradnju, javne radove i zdravstvo.
Irska i Velika Britanija
Irska je, uz Veliku Britaniju i Švedsku, zemlja koja je odmah otvorila svoje tržište rada za sve nove članice EU. To je, međutim, dovelo do velikog priljeva radnika iz Srednje Europe (oko 200.000), između 2004. i 2006. godine. Zbog toga je Irska uvela radnu dozvolu za radnike iz Bugarske i Rumunjske.
Nakon neočekivanog priljeva radnika, procjenjuje se oko 600.000 njih u dvije godine, Velika Britanija je najavila nova ograničenja. (A.T.)
Izvor:
BBC